Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecké pokusy Štyri živly: Lietajúci balón

VEDA NA DOSAH

Keď ľudia v praveku zistili, že oheň dáva teplo, určite im nenapadlo, že toto teplo ich raz vynesie do oblakov.

Pradávni ľudia považovali prírodné živly za božské bytosti, ktorých sa báli, a preto im prejavovali úctu. Avšak moderný človek pochopil ich fyzikálne aj chemické vlastnosti a skrotil ich vo svoj prospech. Podcenil pritom fakt, že príroda je silnejšia ako on. Keď v nej niečo vychýli z rovnováhy, vráti mu to, a to neraz práve prostredníctvom svojich živlov.

Vedecké pokusy Štyri živly približujú prostredníctvom vedeckej šou vlastnosti ohňa, vody, vzduchu a pôdy. V náučných a zároveň zábavných videopokusoch vám ukážeme, že príroda je hravá, ale treba mať pred ňou rešpekt.

Vedeli ste, že…

  • Teplovzdušný balón je vynálezom bratov Jacquesa Étienna a Josepha Michela Montgolfierových. Ich otec bol majiteľ papierne, avšak chlapcov lákali experimenty s plynmi. 21. novembra 1783 sa v Paríži vo Francúzsku uskutočnili prvý let balónom, no na jeho palube boli iní dvaja muži – Francois Pilatrê de Rozier, francúzsky fyzik a priekopník letectva, a Francois Laurent, markíz z Arlanders. Oheň privádzali ručne cez otvory na oboch stranách plášťa balóna. Balón dosiahol výšku najmenej 152 metrov a prešiel takmer deväť kilometrov, kým o 25 minút bezpečne pristál. Legenda hovorí, že keď piloti pristáli v poľnohospodárskej a vinohradníckej oblasti neďaleko Paríža, dívali sa na nich prekvapení farmári a roľníci. Aby upokojili ich obavy z nebeských démonov, rozdali im fľaše šampanského.
  • Stredoškolák Jakub Nagy spolupracuje so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), kde sa venuje konštrukcii pikobalónov. Majú iba 15 gramov a preletia tisíce kilometrov. Sú to ultraľahké zariadenia, ktoré dokážu vykonávať merania a ďalej tieto meteorologické dáta odosielať. V minulom roku sa so svojím vynálezom zaradil medzi víťazov na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Rozhovor s ním si prečítate na našom portáli TU.
  • Ak by ste chceli mať zážitok z pohľadu na nebo plné teplovzdušných balónov, túto príležitosť ponúkajú napríklad košickí balónisti. Už vyše dvoch dekád organizujú Medzinárodnú balónovú fiestu Košice, kde stretnete balónistov zo Slovenska i zahraničia. Viac sa dozviete TU.

Čo potrebujeme na pokus lietajúci balón?

• plastové vrece na odpad,
• drôt,
• lepiacu pásku,
• lieh,
• sklenený pohár,
• zaváraninový vrchnák,
• nehorľavú podložku,
• zápalky,
• vlhčené obrúsky,
• ochranné rukavice na manipuláciu s horľavinou.

Dôležité upozornenie: Ak ste dieťa, tento pokus robte len pod dohľadom zodpovednej dospelej osoby, napríklad rodiča alebo učiteľa.

Vedecká show vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.

Pripravilo ju Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT), ktoré je súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Zdroje: nationalballoonmuseum.com, balon.sk
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky