Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

„Výbušná“ vedecká show smeruje na východ

Patrícia Stanová

ilustračné foto

Košice a Prešov zažijú „výbušnú“ vedeckú show v podaní uznávaného vedca Michaela Londesborougha. Svoje veľkolepé pokusy predvedie 30. 9. 2015 v Košiciach a 1. 10. 2015 v Prešove.

Čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre vlastné potreby, sa návštevníci dozvedia vo vedeckej show s názvom „Tajomstvo energie“. Určená je predovšetkým stredoškolákom a jej začiatok je o 9.00 hod. V ďalšej vedeckej show s názvom „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ Michael vysvetlí, prečo sú borany – teda zlúčeniny bóru a vodíka – úžasné chemikálie. Návštevníkov prevedie prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS. Táto téma je určená hlavne vysokoškolskej mládeži a odbornej verejnosti a začína sa o 13.00 hod.

Košiciach môžete obe vedecké show vidieť 30. septembra 2015 o 9.00 a o 13.00 hod. v Aule prof. M. Prasličku v RB pavilóne UPJŠ na Moyzesovej 11 v Košiciach.

V Prešove sa vedecké show uskutočnia 1. októbra 2015 o 9.00 a o 13.00 hod. v Aule (miestnosť č. 103), na Prešovskej univerzite v Prešove, , Ul. 17. nov. 1, 08001 Prešov.

Bližšie informácie o podujatí a možnosť registrácie nájdete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné podujatia.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph. D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.

Vedecké show na témy „Tajomstvo energie“ a „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR.

 

Spracovala: Mgr. Patrícia Stanová

Zdroj: Tlačová správa NCP VaT pri CVTI SR

ilustračné foto: pixabay.com

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky