Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Veľkolepá vedecká show v Nitre a v Banskej Bystrici

Martina Pitlová

Vedecká show

Vedecká show, ktorá žne úspechy po celom Slovensku, v najbližšom období zavíta aj do Nitry a Banskej Bystrice. Uznávaný vedec Michael Londesborough so svojou výbušnou vedeckou show predvedie podmanivé pokusy 13. 10. 2015 v Nitre a 14. 10. 2015 v Banskej Bystrici.

Čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre vlastné potreby, sa návštevníci dozvedia vo vedeckej show s názvom „Tajomstvo energie“. Určená je predovšetkým stredoškolákom a jej začiatok je o 9.00 hod. V ďalšej vedeckej show s názvom „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ Michael vysvetlí, prečo sú borany – teda zlúčeniny bóru a vodíka – úžasné chemikálie. Návštevníkov prevedie prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS. Táto téma je určená hlavne vysokoškolskej mládeži a odbornej verejnosti a začína sa o 13.00 hod.

Nitre sa obe vedecké show uskutočnia 13. 10. 2015 o 9.00 a o 13.00 hod. na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, (miestnosť DRB00150), na Dražovskej ceste 4, 949 74 Nitra.

Banskej Bystrici môžete vidieť vedecké show 14. 10. 2015 o 9.00 a o 13.00 hod. na Fakulte prírodných vied UMB, (miestnosť č. F313), na Tajovského 40, v Banskej Bystrici.

Bližšie informácie o podujatí a možnosť registrácie nájdete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné podujatia.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph. D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.

Vedecké show na témy „Tajomstvo energie“ a „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR.

 

Autor: Martina Pitlová, CVTI SR

Foto: Martina Pitlová, CVTI SR

Uverejnila: BK

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky