Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V kategórii Životné prostredie, zelené technológie uspel projekt Dávida Kuzmiaka

VEDA NA DOSAH

Dávid Kuzmiak

Polythreat Eco je kaliace médium na báze disperzných polymérov, ktoré sú v porovnaní s olejom ekologickejšie, lacnejšie a má širokospektrálne použitie na všetky typy kalenia. Zároveň Polythreat Eco ponúka implementáciu kaliacich zariadení a technológie kalenia polymérom. Kalenie je najdôležitejšou operáciou pri výrobe vysoko namáhaných súčiastok; teda je veľmi potrebné, aby prebehlo čo najideálnejšie. Bežne sa na kalenie používa voda, olej, soľný kúpeľ alebo pretlak dusíka.

PolythreatEco využíva vodou rozpustiteľný polymér polyvinylpyrolidon vo vodných roztokoch, ktoré sú kompromisom medzi použitím vody a oleja. Takýmto roztokom sa dá jednoducho ovládať teplota ochladzovania kaleného materiálu, je absolútne neškodný (PVP sa používa v liekoch ako pojivo), kalenie takmer s nulovými emisiami. Zároveň polymérický kaliaci kúpeľ je cenovo podstatne výhodnejší ako olej.

V súťaži Slovak University Startup Cup 2018 uspel v kategórii Životné prostredie, zelené technológie Dávid Kuzmiak (Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach) a jeho študentský start–up Polythreat Eco. „Popravde, bol som veľmi prekvapený, pretože som ani netušil že práve môj projekt môže porotu natoľko zaujať a zvíťaziť. Som naozaj veľmi rád za tento úspech a veľmi ma motivoval do budúcej práce na projekte,“ znie bezprostredná reakcia Dávida Kuzmiaka na zisk tohto ocenenia.

Výnimočnosť tohto projektu podľa neho spočíva najmä v tom, že práve na Slovensku ide asi o jediný projekt tohto typu, teda aj o potenciálne prvú firmu zaoberajúcu sa problematikou tepelného spracovania s využitím bio-polymérov. „Ako som už skôr spomínal, ide hlavne o šetrenie peňazí a životného prostredia práve pri využití polymérov ako kaliaceho média. Samozrejme projekt je orientovaný nielen pre distribúciu produktu, ale aj servis, technologické postupy, čo šetrí práve čas potrebný na hľadanie inej firmy na ostatné problematiky tejto technológie.“

*********************************************

Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Slovak University Startup Cup 2018 sa uskutočnilo dňa koncom júna 2018 v Bratislave. Prihlásených bolo 68 projektov z celého Slovenska. Odborná komisia vyhodnotila päť najlepších študentských start-upov podľa jednotlivých kategórií:

  1. Veda, medicínske technológie
  2. Informačné technológie, mobilné technológie, web
  3. Priemyselné technológie, technické riešenia, robotika
  4. Životné prostredie, zelené technológie
  5. Otvorená kategória pre ostatné nápady

Cieľom súťaže je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov vysokých škôl, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácii inovatívnych riešení do reálneho podnikania.

Organizátori sú presvedčení, že študentské start-upy majú dôležité miesto v ekosystéme startupovej komunity. Start-upy s najväčším potenciálom vyberala komisia zložená zo skúsených, úspešných podnikateľov, ako aj zástupcov reklamných partnerov, mediálnych partnerov či spolupracujúcich organizácií.

Víťazi piatich kategórií získavajú balík zaujímavých cien ako mentoring od skúsených podnikateľov, konzultačné služby od poradenskej spoločnosti, starostlivosť od finančnej inštitúcie, zapožičanie prémiového auta, atď. Absolútny víťaz pocestuje na celosvetové finále študentských startupov – University Startup World Cup do Dánska a má možnosť predstaviť svoj projekt investorom z celej Európy. Strávi tu päť dní spojených s top mentoringovým programom a možnosťou networkingu so študentskými start-upmi z celého sveta. Globálnemu víťazovi odovzdáva cenu každoročne dánska princezná. Podujatie sa koná v septembri v Kodani.

Projekt sa organizoval aj v iných krajinách pod názvom University Startup World Cup 2018. Zastrešuje ho mimovládna organizácia JCI – Slovensko (Junior Chamber International – Slovakia) v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí, a to už od študentov vysokých škôl. Junior Chamber International – Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 120 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov. V roku 2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.

 

Foto a info zdroj:

https://kpi.fei.tuke.sk/sk/uspech-v-slovak-university-startup-cup-2018

https://www.startupcentrum.tuke.sk/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky