Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Farby, tvary a vône. Ako sa naučili rastliny zvádzať?

VEDA NA DOSAH

Nestihli ste prednášku botaničky Evy Záhradníkovej o tom, ako rastliny vábia opeľovače? Pozrite si video.

Pri rozmnožovaní ide väčšinou o jediné – samčie pohlavné bunky sa potrebujú dostať k samičím. Rastliny na to využívajú rôzne, niekedy skutočne nevídané, dokonca až kuriózne stratégie. Kedysi prenos pohlavných buniek v prípade rastlín zabezpečovala voda. No keď sa dostali na súš, všetko sa zmenilo.

Rastliny sa nemôžu ani samé hýbať, ani presúvať z miesta na miesto, a tak potrebujú pri rozmnožovaní pomoc zvonka. Vznikli preto farebné voňavé kvety rôznych tvarov, ktorými vábia opeľovače, aby si na ne sadli.

Prednáška vykresľuje stratégie rastlín vedúce k rozmnožovaniu a ponúka jedinečný pohľad na vzťah rastlín a hmyzu.

Ing. Mgr. Eva Zahradníková, PhD., je botanička, ktorá sa rada delí o fascinujúce poznatky zo sveta rastlín nielen so študentmi PriF UK v BA, ale aj so všetkými, ktorých táto téma zaujíma. V práci sa venuje najmä starnutiu a dlhovekosti stromov. Skúma napríklad mutácie, ktoré nastávajú v priebehu ich života, a vytvárajú tak z jedného stromu genetickú mozaiku. Vyučuje tiež predmet úžitkové rastliny a zaujíma sa o históriu i budúcnosť spolunažívania rastlín a človeka.

Septembrová Vedecká cukráreň je sprievodným podujatím festivalu vedy Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a v jej okolí. Súčasťou festivalu vedy budú rôzne sprievodné podujatia, najmä prednášky, vedecké kaviarne, Vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré ponúknu zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.

Zdroj: CVTI SR

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky