Rozhovor s laureátkou Ceny za vedu a techniku 2024 Šarlotou Kaňukovou, ktorá sa venuje oblasti rastlinných biotechnológií.

Podcast: Šarlota Kaňuková: Vo vede ju najviac motivuje, keď môže opraviť svoje chyby. Zdroj: CVTI SR
Prečítajte si viac o vedkyni
V tejto epizóde vám prinášame inšpiratívny rozhovor so Šarlotou Kaňukovou, oceňovanou vedkyňou a nositeľkou Ceny za vedu a techniku 2024. Rozpráva nielen o svojom výskume, ale aj o osobnej filozofii týkajúcej sa práce a života v prostredí špičkovej vedy.
Otvorene hovorí o tom, že pri vede nepripúšťa výhovorky typu nedá sa. Ak veci nevychádzajú, hľadá chybu, skúma a skúša znova. Priznáva, že isté obdobia jej výskumnej kariéry, keď pracovala s maximálnym nasadením, boli sprevádzané minimom spánku. Dnes si však už o niečo viac uvedomuje význam rovnováhy a cielene do svojho režimu zaraďuje aj oddych, intenzívny šport a vedomý balans medzi prácou a životom.
Rozprávali sme sa tiež o tom, čo jej pomáha napredovať. Je to najmä sloboda pri bádaní a úprimný záujem o to, čo skúma. Nechýba radosť z každého nového objavu, hoci aj malého, a chuť neustále sa posúvať ďalej.
RNDr. Šarlota Kaňuková, PhD., laureátka Ceny za vedu a techniku 2024, pôsobí na oddelení biotechnológií Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave ako odborná asistentka. Súbežne pôsobí na pozícii vedeckej pracovníčky vo Výskumnom ústave rastlinnej výroby Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra v Piešťanoch. Venuje sa výskumu v oblasti rastlinných biotechnológií, zvlášť in vitro technike kultivácie rastlinných buniek, pletív a orgánov so zameraním na produkciu bunkovej biomasy a sekundárnych metabolitov. Svoju vedeckú prácu prepája s výsledkami v praxi a s pedagogickou výchovou vysokoškolských študentov prírodných vied.
O podcaste VEDA NA DOSAH
Podcast VEDA NA DOSAH vznikol preto, aby sa k slovu dostali naše odborníčky a naši odborníci. Slovenská veda je plná osobností, ktoré denne objavujú svet, aby sa nám mohlo ľahšie žiť. V epizódach môžete počuť výskumníkov z rôznych vedeckých oblastí.
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
Zdroj: CVTI SR
(zh)