Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nebezpečný druh ázijského komára sa zrejme usídlil už aj v Bratislave

VEDA NA DOSAH

Invázneho tigrovaného komára druhu Aedes albopictus slovenskí vedci zaznamenali vďaka zberu dát z minulého roka.

Viacero komárov druhu Aedes albopictus zaznamenali odborníci v mestskej časti Ružinov. Zdroj: iStockphoto.com

Viacero komárov druhu Aedes albopictus zaznamenali odborníci v mestskej časti Ružinov. Zdroj: iStockphoto.com

Biomedicínske centrum SAV, v. v. i., potvrdilo ďalší druh invázneho komára na Slovensku. Invázny druh komára Aedes albopictus, ktorý je známy aj ako ázijský tigrovaný komár, sa podarilo objaviť na základe zberu dát z roku 2023 v oblasti Bratislavy.

Obyvatelia hlavného mesta využili okrem iného aj mobilnú aplikáciu Mosquito Alert, prostredníctvom ktorej odborníci monitorujú invázne komáre v celej Európe. Nález tohto druhu komára následne pomocou molekulárnych analýz potvrdili i pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra (BMC) SAV, v. v. i.

„Keďže išlo o viacero nálezov v rámci mestskej časti Ružinov, predpokladáme, že je tu tento komár už usídlený,“ konštatuje samostatná vedecká pracovníčka BMC SAV, v. v. i., a odborníčka na komáre Viktória Čabanová.

Najnebezpečnejší v kontinentálnej Európe

Aedes albopictus patrí medzi invázne druhy komárov, ktoré sa z Ázie rozšírili naprieč celým svetom pomocou dovozu komodít, ako sú napríklad pneumatiky alebo okrasný bambus, nazývaný aj lucky bamboo. Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa vyskytuje v kontinentálnej Európe. Prenáša totiž až 22 rôznych vírusov, medzi nimi napríklad západonílsky vírus (West Nile virus), ktorý už cirkuluje aj na našom území, a exotické vírusy, ako sú dengue, chikungunya, zika alebo žltá zimnica.

Prípady týchto ochorení už odborníci hlásili vo viacerých európskych krajinách. Najvyšší počet lokálne nadobudnutých infekcií spôsobených vírusom dengue bol minulý rok zaznamenaný vo Francúzsku, v Taliansku a Španielsku. Na Slovensku sa tento druh komára vyskytol už v roku 2012 v okolí Košíc, no v tom čase sa mu na našom území nepodarilo usídliť. Odvtedy sa však situácia zrejme zmenila.

Sezónu má od apríla do začiatku novembra

Sezóna invázneho druhu komára Aedes albopictus sa začína v apríli a končí sa začiatkom novembra, no na rozdiel od ostatných druhov komárov je aktívny cez deň. Stretnúť sa s ním môžeme v interiéroch, ako aj v tesnej blízkosti obydlí a jeho štípance sú veľmi agresívne, a tak dokáže ľudí značne potrápiť.

Zároveň je významným prenášačom ochorení, z čoho vyplýva, že je potrebné jeho populáciu monitorovať a regulovať.

Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácie či odpady naplnené vodou. Z malého vrchnáčika plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 komárích lariev.

Od miesta, kde sa komáre vyliahnu, doletia však iba 200 až 500 m, kým záplavové komáre doletia od miesta vyliahnutia až 25 – 50 kilometrov (km). Ide však o druh komára, ktorý je schopný v našich klimatických podmienkach prežiť aj zimu.

Záleží na prevencii

V regulácii nebezpečného druhu komára zohrávajú podľa Čabanovej významnú úlohu hlavne obyvatelia, pretože bez nich nie je možné tieto komáre eliminovať. „Svojou aktivitou má každý z nás vplyv na to, do akej miery nám bude v budúcnosti hroziť riziko infekcie aj exotickými vírusmi. Príkladom je tiež voľne pohodený odpad, ktorý produkujeme a inváznym komárom slúži na množenie,“ ozrejmuje odborníčka.

Zdroj: TS SAV

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky