Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Monitoring objavil na Slovensku nový druh invázneho komára

VEDA NA DOSAH

Aedes japonicus japonicus pôvodne pochádza z Ázie.

Komár prisatý na koži. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Invázny druh komára sa rýchlo šíri po celom svete. V predchádzajúcich rokoch ho zaznamenali v Rakúsku a Maďarsku.

Jeho výskyt neovplyvňuje len biodiverzitu, ale môže mať aj medicínske následky. Invázne komáre sú totiž skvelým prenášačom mnohých patogénov.

Aedes japonicus japonicus môže prenášať vírusy, ktoré sa u nás pôvodne nevyskytovali, napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika.

Jeho výskyt však na Slovensku môže predstavovať riziko pre patogény, ktoré sa už na našom území objavili, napríklad západonílsky vírus.

„V spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene, Prešovskou univerzitou v Prešove, Prírodovedeckou fakultou UK v Bratislave, Centrom biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV), Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a niekoľkých dobrovoľníkov monitorujeme výskyt inváznych druhov komárov na Slovensku. Veľmi dôležité pre náš monitoring sú miesta možného ’dovozu-introdukcie’, ako diaľnice a letiská. Pri tomto konkrétnom druhu kontrolujeme však aj miesta, ktoré by sa mu mohli páčiť a hrozí jeho stabilné osídlenie,“ hovorí v tlačovej správe SAV doktorka Viktória Čabanová, odborníčka na komáre z Biomedicínskeho centra SAV.

Identifikácia liahnisk tohto druhu komára je dôležitá pre výber miest, na ktorých sa monitoring uskutočňuje.

„V natívnom prostredí na kladenie vajíčok vyhľadávajú tieto komáre najmä dutiny stromov, preto nie je prekvapivé, že v nových oblastiach vyhľadávajú veľmi podobné dutiny rôzneho typu. Ich vajíčka sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda. Na nových územiach vedia klásť vajíčka do akýchkoľvek nádob s vodou – kontajnerov -, a preto sa často prezývajú aj kontajnerové druhy,“ vysvetľuje doktorka Čabanová.

Ako prevenciu pred množením odporúča odborníčka na komáre starať sa o všetky nádoby s vodou, ako sú napríklad vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče, vodné fontánky a podobne.

Podľa jej slov v nich stačí raz za týždeň vymeniť vodu alebo ich prekryť, aby do nich samičky nevedeli naklásť vajíčka. Aj takto dokážete zabrániť šíreniu tohto druhu komára.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky