Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na svete ostali len dve samice nosorožca bieleho. Vedcom sa teraz podaril vklad embrya

VEDA NA DOSAH

Tím z BioRescue po prvýkrát úspešne vložil embryo do tela nosorožej samice.

Nosorožec tuponosý. Zdroj: Ami Vitale

Nosorožec tuponosý. Zdroj: Ami Vitale

Na svete existujú už len dva jedince samičky kriticky ohrozeného nosorožca tuponosého severného (označovaného aj ako nosorožec biely). Vďaka medzinárodnému vedeckému tímu BioRescue majú teraz nádej a ich druh by mohol byť zachránený. Vedcom sa totižto podarilo vykonať prvý úspešný prenos embryí do tela náhradnej samice.

Dve osamotené samičky

Po tom, ako v roku 2018 zomrel posledný samec nosorožca tuponosého severného menom Sudán, bola svetlá budúcnosť v nedohľadne. Ostali už len dve samice Fatu a Najin, ktoré patria do ZOO Dvůr Králové v Českej republike, ale žijú v kenskej rezervácii Ol Pejeta, kde ich nepretržite chránia ozbrojené stráže.

Preniesli dve embryá

Vedci a veterinári z BioRescue pod vedením Leibnizovho inštitútu pre výskum v zoo a voľne žijúcich živočíchov (Leibniz-IZW) sa rozhodli vyskúšať metódu asistovanej reprodukcie s embryami nosorožca tuponosého južného. Zatiaľ čo sa táto metóda bežne používa u ľudí, pri koňoch a kravách, na nosorožce nikdy predtým aplikovaná nebola. Odborníci 24. septembra 2023 preniesli a vložili dve embryá do náhradnej matky nosorožca južného menom Curra.

Oocyty (primárne samičie pohlavné bunky), použité na vytvorenie embryí, boli získané od samice nosorožca tuponosého južného Elenore, ​​ktorá žije v ZOO Pairi Daiza v Belgicku. Spermie použité na oplodnenie pochádzali od samca Athosa zo ZOO Salzburg v rakúskom Hellbrunne. Elenorine oocyty boli oplodnené in vitro intracytoplazmatickou injekciou spermií (ICSI) a vyvíjali sa ďalej v laboratóriách Avantea v Cremone v Taliansku.

Od septembra do novembra bola Curra nepretržite sledovaná. Samec Ouwan, ktorý je sterilný, poslúžil vedcom ako indikátor. Samici sa prestal venovať, čo bola prvá zmienka o možnej úspešnej gravidite.

Embryo nosorožca tuponosého južného. Zdroj: JonJuarez/BioRescue.

Embryo nosorožca tuponosého južného. Zdroj: JonJuarez/BioRescue.

Nešťastná nákaza

Prvé vyšetrenie, ktoré malo potvrdiť graviditu, bolo naplánované na koniec novembra. Curra a ani Ouwan sa ho v dôsledku vzácnej infekcie nedožili. Extrémne silné dažde zrejme viedli k zaplaveniu výbehu zvierat a premnoženiu spór klostrídiových baktérií.

Pitva zvierat odhalila závažnú systémovú infekciu a následnú intoxikáciu bakteriálnym toxínom kmeňov Paraclostridium bifermentans a Paeniclostridium sordellii. Ukázalo sa však, že Curra bola 70 dní tehotná a plod, ktorý meral 6,4 centimetra, bol samčieho pohlavia. Aj napriek nešťastnej súhre udalostí vidia vedci v celom procese pozitívum, ktoré je dôkazom, že táto technika môže fungovať. V januári 2024 sa analýzou DNA plodu potvrdilo, že pochádzalo z úspešného prenosu embrya.

Tímu Biorescue trvalo mnoho rokov, kým prišiel na to, ako vytvoriť a potom preniesť embryo nosorožca. Zdroj: Jan Zwilling

Tímu BioRescue trvalo mnoho rokov, kým prišiel na to, ako vytvoriť a potom preniesť embryo nosorožca. Zdroj: Jan Zwilling

Vyhliadky do budúcnosti

Do mája alebo júna tohto roku plánujú vedci implantovať prvé embryá nosorožca bieleho severného. Tie boli vytvorené pomocou spermií získaných od dvoch už mŕtvych samcov a vajíčok od žijúcej samice Fatu. Plod by mala vynosiť náhradná samica nosorožca tuponosého južného z Kene. V genetickej banke v Berlíne v Nemecku a v talianskom meste Cremone je dokopy uložených 30 embryí v tekutom dusíku pri teplote -196 stupňov Celzia.

Gravidita nosorožcov trvá 16 mesiacov. Ak bude úspešná, pôjde o prvého nosorožca bieleho severného narodeného od roku 2000. Vedci dúfajú, že zavedením metódy by mohli pomôcť ochrániť a rozšíriť počty nosorožcov sumatrianskych, ktorých je vo voľnej prírode už len 40 jedincov.

„Za posledných pár rokov sme prešli veľký kus cesty a urobili rad významných krokov. Naučili sme sa odoberať vajíčka nosorožca, prevážať ich z Afriky do Európy, oplodniť uchovanými spermiami a tiež zamraziť. Teraz sa nám podarilo úspešne vložiť ľahšie dostupné embryo príbuzného nosorožca bieleho južného do náhradnej matky. Je to naozaj predposledný krok. Zostáva nám to isté dokázať s embryom nosorožca severného,“ uviedol šéf projektu BioRescue Thomas Hildebrandt.

Zdroj: ScienceDaily, The Guardian, Wikipedia

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky