Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kolónie mravcov používajú pred predátormi doslova mŕtve ťahy

VEDA NA DOSAH

Odborníci boli šokovaní, keď pristihli austrálske mravce Polyrhachis femorata, ako hrajú mŕtvych.

Photo: S. 'Topa' Petit

Mravce Polyrhachis femorata. Zdroj: Sophie Topa Petit

Zvieratá si počas evolúcie vyvinuli všestranné spôsoby, ako uniknúť smrti a napadnutiu predátorom. Zo všetkých, ktoré poznáme, je predstieranie smrti jedným z najkreatívnejších a zároveň najrizikovejších. Tanatóza alebo tonická nehybnosť, čiže hranie sa na mŕtveho sa vyskytuje v celej živočíšnej ríši od vtákov cez cicavce až po ryby. Mnohé predátory sa totiž väčšinou nezaujímajú o korisť, ktorá je mŕtva. Najznámejším zvieraťom využívajúcim takéto správanie je vačica virgínska, ktorá ho obohatila ešte aj o vypúšťanie hnilobného zápachu.

Vedci z Univerzity v Južnej Austrálii nedávno odhalili zaujímavé správanie kolónie mravcov Polyrhachis femorata na Kangaroo Island, ktoré dovtedy nikdy nevideli. Prekvapilo ich, že v prítomnosti nebezpečenstva sa tvária, že sú mŕtve.

Divadlo predvádzajú celé kolónie mravcov

Počas sledovania zvieracích prístreškov si výskumníci všimli mŕtve mravce. Nevenovali tomu veľkú pozornosť, dokým sa jeden z mravcov neprebral a nezačal sa hýbať. Ukázalo sa, že je to len divadlo a že mravčie kolónie sa v krízových situáciách takto zachovajú. Vedci sa potom s rovnakou scénou stretli ešte niekoľko ráz.

„Tento druh obrannej nehybnosti je známy len pri niekoľkých druhoch mravcov – väčšinou však len u jednotlivcov, no nevieme o podobných prípadoch, keď sa takto správali celé kolónie,“ priblížila Sophie Topa Petit, jedna z pozorovateliek a autoriek štúdie publikovanej v Australian Journal of Zoology.

Fascinujúce je to, že ich stratégia nie je založená iba na individuálnom správaní jedného mravca, ale skôr na kolektívnej spolupráci kolónie. Keď sa niektorý jedinec rozhodne hrať mŕtveho, ostatní členovia kolónie ho napodobnia. Súrodé správanie pomáha zvýšiť šancu na prežitie skupiny a minimalizuje úspech útoku dravcov.

 

Had hrajúci mŕtveho. Zdroj: iStockphoto.com

Had hrajúci mŕtveho. Zdroj: iStockphoto.com

Úspešné správanie

Uvedené správanie, keď celá skupina mravcov hrá mŕtve chrobáky, doteraz nikto neopísal. Pre vedcov je to ohromujúci objav a zároveň poriadny oriešok. Zatiaľ totiž nie je jasné, ako presne ultimátne maskovanie funguje a čo je jeho spúšťačom.

„Ide o krásny stromový druh mravca, ktorý má tendenciu byť dosť plachý, takže o jeho ekológii alebo správaní vieme len málo, navyše bol pravdepodobne posledné roky silno zasiahnutý požiarmi. Pod našimi nohami a na zeleni vôkol nás máme relatívne neznámy svet mravcov. Tie hrajú v ekosystéme nezastupiteľnú úlohu a sú dôležitou súčasťou jeho fungovania na celom ostrove Kangaroo Island,“ uviedla Petit.

Okrem vačice aj mnohé morčatá a králiky často predstierajú, že zahynuli, rovnako ako viaceré druhy hadov, napríklad texaský indigový had. K vtáčím podvodníkom patria japonské prepelice, kury a divé kačice. Dokonca aj niektoré žraloky predstierajú smrť: otočia sa na chrbát a ustrnú, prípadne sa občas zatrepú.

V každom prípade nám tento objav ukazuje, že aj malé a zdanlivo jednoduché tvory ako mravce majú v sebe fascinujúce a sofistikované riešenia na prežitie.

Zdroj: University of South Australia, New Atlas, National Geographic

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky