Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Fermentácia pestreca mariánskeho pomôže koňom vstrebať účinné látky

VEDA NA DOSAH

Granulovaná zmes brnianskych vedcov s pestrecom mariánskym bude obsahovať minimum škrobu a dostatok esenciálnych živín.

Funkčná zmes by mala byť inovatívna z hľadiska výživy koní, ktorí nemôžu prijímať väčší objem škrobu. Zdroj: Mendelova univerzita

Funkčná zmes by mala byť inovatívna z hľadiska výživy koní, ktoré nemôžu prijímať väčší objem škrobu. Zdroj: Mendelova univerzita v Brne

Vedecký tím z Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne vyvíja pre kone granulovanú funkčnú zmes s pestrecom mariánskym, ktorá bude mať minimálny obsah škrobu a súčasne dostatok esenciálnych živín. Táto funkčná zmes by mala byť inovatívna z hľadiska výživy koní, v prípade ktorých je vyšší príjem škrobu z rôznych príčin nežiaduci. Fermentácia ostropestreca pomôže k lepšej stráviteľnosti účinných látok a zároveň svojimi probiotickými a antioxidačnými účinkami zlepší imunitu zvierat.

Skupina najvýznamnejších účinných látok obsiahnutých v pestreci sa komplexne nazýva silymarín. Ten má však nízku stráviteľnosť a nízka je aj jeho biodostupnosť, teda množstvo účinných látok, ktoré sa dostanú do tela. Tomu chcú vedci napomôcť fermentáciou pestreca. „Naším cieľom je nájsť vhodný spôsob úpravy pestreca a tiež nájsť správne kŕmne suroviny pre fermentačné probiotické procesy a príjem esenciálnych živín pre kone, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu prijímať energeticky bohaté krmivá a sú ohrozené nedostatkom esenciálnych živín,“ priblížila Hana Dočkalová z Ústavu výživy zvierat a krmovinárstva Agronomickej fakulty Mendelovej univerzity v Brne.

Regeneruje a znižuje stres z fyzickej záťaže

Pestrec mariánsky má pozitívny vplyv na regeneráciu a ochranu pečeňových buniek, má antioxidačné a protizápalové účinky. Z predchádzajúceho výskumu tiež vyplýva, že ovplyvňuje energetický metabolizmus koní a znižuje stres z fyzickej záťaže. „Účinok funkčnej kŕmnej zmesi bude posudzovaný z hľadiska stráviteľnosti silymarínu, zmien v mikrobióme králikov, ktoré skúmame ako modelový organizmus, a v ďalšej fáze priamo v tom konskom, kde budú posudzované zmeny v biomarkeroch stresu,“ opísala Dočkalová.
Podľa vedkyne bol vplyv na energetický metabolizmus zistený tiež v prípade myší a v poslednom čase sa výskum zameriava aj na využitie silymarínu v liečbe neurodegeneratívnych ochorení u ľudí. Možno teda konštatovať, že sledované účinky na metabolizmus a stres pôsobia v prípade cicavcov všeobecne.

Výlisky zo semien

Pestrec sa podáva koňom hlavne vo forme výliskov zo semien, keďže najvyššia koncentrácia silymarínu je obsiahnutá práve v semene. „Človek môže prijímať tiež drvené alebo mleté výlisky pestreca mariánskeho, ktoré sa pridávajú napríklad do jogurtu. Existuje taktiež celý rad farmaceutických produktov s extrahovaným silymarínom. Ich výhoda spočíva najmä v tom, že ide o štandardizované extrakty, keď je známy obsah účinnej látky v doplnku stravy,“ priblížila vedkyňa.

Projekt nadväzuje na už riešenú problematiku pridávania pestreca mariánskeho do kŕmnej zmesi pre závodné kone. Cieľom bolo podporiť schopnosť regenerácie tiel koní. Pestrec mariánsky sa využíva vo farmakológii a ako doplnok stravy zvierat najmä na zvýšenie denných hmotnostných prírastkov alebo vo veterinárnej medicíne. Výťažky zo semien pestreca mariánskeho sa využívajú pri liečbe toxicko-metabolického poškodenia pečene a chronických ochorení tohto orgánu. Pestrec mariánsky je hneď po rasci druhou najčastejšie pestovanou rastlinou v Českej republike.

Zdroj: TS Mendelu

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky