Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Biológ Peter Fabian získal prestížny grant Európskej rady pre výskum. Skúma nový typ buniek

VEDA NA DOSAH

Výskum prispeje k lepšiemu pochopeniu regenerácie kosti. Realizovať ho bude na Masarykovej univerzite v Brne.

Peter Fabian. Foto: Markéta Křížová, Zdroj: UK v Bratislave

Grant ERC Starting podporil vznik novej výskumnej skupiny Petra Fabiana v Ústave experimentálnej biológie Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity (MU) v Brne a jej fungovanie na obdobie piatich rokov. Medzi jej členmi sú aj dve Slovenky.

Cieľom projektu je študovať úplne nový typ buniek, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní homeostázy a metabolizmu kmeňových buniek skeletu, čím zabezpečujú zdravú regeneráciu kostí. Výskum sa uskutoční na malom modelovom druhu rybičky danio pruhované pomocou najmodernejších genomických, genetických a zobrazovacích metód s vysokým rozlíšením.

Peter Fabian. Foto: Markéta Křížová, Zdroj: UK v Bratislave

Peter Fabian. Foto: Markéta Křížová, Zdroj: UK v Bratislave

Dobrý základ zo Slovenska

Peter Fabian pochádza zo Spišskej Starej Vsi. O chémiu a biológiu sa zaujímal od detstva, vybral si preto štúdium biochémie na Prírodovedeckej fakulte UK (PriF UK) v Bratislave. Počas štúdia ho podľa jeho slov najviac formoval profesor Anton Horváth, u ktorého písal diplomovú prácu zameranú na procesy v patogénoch, ktoré spôsobujú spavú chorobu.

„Moji pedagógovia – dovolím si povedať, že mentori – z UK ma povzbudzovali na odvážne rozhodnutia,“ hovorí Peter Fabian.

Pre doktorát si vybral Karlovu univerzitu v Prahe, kde sa začal venovať vývojovej a evolučnej biológii. Ako postdoktorand pôsobil na University of Southern California v USA. Od roku 2022 pracuje v Brne na oddelení fyziológie a imunológie živočíchov na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Vedie tiež Centrum pre biológiu kmeňových buniek, ktoré patrí medzi takzvané centrá Dioscuri, ktoré v strednej a vo východnej Európe podporuje nemecká Spoločnosť Maxa Plancka.

Podľa Petra Fabiana je pre mladých vedcov a mladé vedkyne prínosom, ak počas svojej výskumnej kariéry spoznajú viaceré pracoviská. „Poznanie morálky, etiky a emócií z iných pracovísk často prináša kritické podnety na našu prácu. Či sa to, čo robíme alebo ako to robíme, nedá urobiť lepšie alebo inak. Má to aj spoločenské benefity, napríklad spoznávanie iných kultúr, prírody a prostredníctvom toho aj seba samých,“ hovorí ocenený výskumník.

Sledovanie kostrovej sústavy rybiek

Peter Fabian vo výskume ocenenom vlani na jeseň ERC grantom skúma úplne nový typ buniek, ktoré pravdepodobne zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní homeostázy a metabolizmu kostrových kmeňových buniek.

Dôležitú úlohu v jeho výskume majú drobné rybky danio pruhované. Na ich kostrovej sústave sleduje mechanizmy vzniku najrôznejších typov buniek, ktoré napomáhajú vytváraniu a fungovaniu zložitých orgánov v tele stavovcov. V dlhodobom horizonte môže tento výskum prispieť k lepšiemu pochopeniu toho, ako sa regenerujú kosti. V budúcnosti tak podľa neho budeme môcť lepšie cieliť liečbu a starostlivosť o kosti a chrupavky. Pre svoj výskum ocenený ERC grantom už Peter Fabian zostavil medzinárodný tím. Medzi členmi sú aj dve Slovenky. Jednou z nich je doktorka Petra Čermáková, tiež absolventka UK v Bratislave.

Danio pruhované. Zdroj: UK v Bratislave

Danio pruhované. Zdroj: UK v Bratislave

Profesora Antona Horvátha z Katedry biochémie PriF UK v Bratislave úspech jeho bývalého študenta veľmi teší. „Už vtedy pri písaní diplomovky to bol veľmi tvorivý študent, jeden z najsamostatnejších, akých som mal. Dodnes sme v kontakte,“ hovorí.

O svojom výskume na rybičkách danio mal doktor Fabian na PriF UK v Bratislave už dve prednášky v rámci cyklu Kuželových seminárov. Prvú uskutočnil počas návštevy z USA v roku 2019, druhú v novembri 2023.

Zdroj: UK v Bratislave, MU v Brne

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky