Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Biológa zo SAV zaradili medzi svetových expertov vo výskume včelieho medu

VEDA NA DOSAH

Juraj Majtán študuje aj terapeutické účinky medu pri liečbe nehojacich sa a chronických rán.

Detail včelieho úľa. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračná fotografia. Detail včelieho plástu. Zdroj: iStockphoto.com

Americká internetová platforma Expertscape realizovala nezávislé medzinárodné hodnotenie lekárov, vedcov a inštitúcií pôsobiacich v biomedicínskej oblasti. Na základe výsledkov zaradila Juraja Majtána z Ústavu molekulárnej biológie SAV medzi najvýznamnejších svetových expertov vo výskume včelieho medu. Juraj Majtán sa v publikovanom rebríčku umiestnil na ôsmom mieste z celkových 14 583 hodnotených pracovníkov. Patrí tak k najlepšej desatine percenta expertov.

Platforma Expertscape uverejnila výsledky v rámci národného mesiaca medu – septembra, počas ktorého sa v Spojených štátoch amerických venujú propagácii včelárenia a včelárskeho priemyslu.

Študuje liečivé účinky medu

„Je veľmi príjemné vidieť, že aj tu na Slovensku môžeme držať krok so zahraničnými pracoviskami a byť jedným zo svetových lídrov vo výskume medu,“ zhodnotil Juraj Majtán. Zdôraznil, že tento úspech sa netýka len jeho vedeckej práce, ale je zásluhou celého kolektívu vrátane zahraničných spolupracovníkov.

Ťažiskom vedeckého bádania Juraja Majtána je výskum nových kvalitatívnych znakov včelích produktov a štúdium terapeutických účinkov medu pri liečbe nehojacich sa a chronických rán. Je autorom viac ako osemdesiatich vedeckých prác s celkovým H-indexom 25, autorom siedmich kapitol v zahraničných monografiách a pôvodcom jedného patentu a jedného úžitkového vzoru.

Zároveň pôsobí ako lektor Slovenského zväzu včelárov, je zakladateľom Slovenskej apiterapeutickej spoločnosti a projektu Medové laboratórium. Jeho pracovníci a pracovníčky poskytujú pravidelné konzultácie najmä včelárom, včelárskym farmám a priemyselným producentom medu prevažne zo Slovenska a Českej republiky.

Nové možnosti

„Po zverejnení týchto výsledkov očakávame, že nás oslovia aj zahraničné subjekty, či už so žiadosťami o konzultácie, alebo o vykonanie laboratórnych expertíz. V neposlednom rade nám tento výsledok otvára aj nové možnosti spoluprác v základnom výskume medu,“ dodal molekulárny biológ.

Expertscape je online databáza, ktorá objektívne hodnotí lekárov, vedeckých pracovníkov a inštitúcie podľa ich odborného zamerania vo viac ako 29-tisícoch biomedicínskych témach. Hodnotenie vykonáva na základe patentovaného algoritmu, ktorý vychádza z vedeckých štúdií indexovaných v databáze Medline. Zostavené poradie závisí od viacerých faktorov. Berie do úvahy aktuálnosť publikovanej práce, kvalitu časopisu, v ktorom vyšla, druh článku a to, či je daný vedec prvým autorom.

Databázu expertov môžu využívať pacienti, vedeckí pracovníci alebo firmy, ktoré v prípade potreby môžu jednoducho vyhľadávať a kontaktovať overených expertov z celého sveta.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky