Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prešovská univerzita začína vyučovať včelárstvo

VEDA NA DOSAH

Nový predmet zaradila do rozvrhu v letnom semestri a bude ho učiť aj v novozriadených univerzitných včelniciach.

Výučba včelárstva na PU v Prešove. Zdroj: Komunitná záhrada

Ilustračný obrázok. Zdroj: Komunitná včelia záhrada

Prešovská univerzita (PU) už niekoľko rokov spolupracuje s občianskym združením Komunitná včelia záhrada. Spoločné partnerstvo teraz obe strany rozšírili podpísaním Memoranda o spolupráci v oblasti osvety, vzdelávania, výchovy a výskumu. Je zamerané na ochranu životného prostredia, predovšetkým včiel a opeľovačov.

„Naším cieľom je v prvom rade prispieť k ozdraveniu ekosystému v meste Prešov, na čo chceme využiť časť nášho univerzitného pozemku, na ktorom zriadime včelnice. Druhým rozmerom je získať pre včelárstvo mladú generáciu, preto sme spustili výučbu nového študijného programu s týmto obsahom,“ vysvetlil Peter Kónya, rektor univerzity. Ako dodal, ďalším zámerom je rozšíriť ponuku študijných programov pre poslucháčov v rámci Univerzity tretieho veku PU.

Včelári aj pedagógovia v jednom

V súčasnosti je na predmet včelárstvo prihlásených 20 študentov z rôznych odborov, ako je environmentálny manažment, ekológia, biológia a podobne. Ako výberový predmet si ho môžu navoliť aj študenti z iných študijných odborov. Cieľom výučby je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel, ale predovšetkým ich viesť k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu.

„Ja osobne v tom vidím veľký prínos hlavne z dlhodobého hľadiska. Verím, že budúci absolventi tejto univerzity budú schopní viesť svoje vlastné včelnice. Podstatná časť týchto študentov po skončení štúdia bude vyučovať na základných či stredných školách, kde budú schopní viesť samostatný včelársky krúžok,“ uviedol univerzitný včelmajster, učiteľ včelárstva Stanislav Kowalski z Komunitnej včelej záhrady. Tá plánuje presunúť svoje včelnice na univerzitný pozemok v priebehu mesiaca marec, pričom v areáli má vzniknúť aj včelársky náučný chodník.

Spolupracujú aj na výskume

Komunitná včelia záhrada a Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU aktuálne pracujú na výskume, ktorý je zameraný na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi. Na tento cieľ chcú využiť usilovnosť a pracovitosť včiel.

Cieľom aktivity je vybudovať siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí na hodnotenie vybraných rizikových prvkov v rámci projektu poskytnú vzorky medu, peľových obnôžok a včiel. Do výskumnej aktivity sa zapojili viaceré univerzitné pracoviská a včelári z celého Slovenska.

Zdroj: Tlačová správa Prešovskej univerzity

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky