Ako často sa stane, že môžete nahliadnuť do zákulisia vedeckej práce a laboratórií? Ako pracujú naše vedkyne a vedci? Prečo sa rozhodli venovať svoj život bádaniu a výskumom? Čomu presne sa slovenské vedkyne venujú a ako nám ich výskum ovplyvňuje bežný život? Pripravili sme pre Vás sériu inšpiratívnych rozhovorov s vedkyňami naživo!
Zvedavé debaty: Ženy vo vede navštevujú rôzne mestá na Slovensku a v priestoroch krajských knižníc hovoríme o tom, ako sa vo vede pracuje ženám, či je dôležité hovoriť o téme rodovej rovnosti v odbornom prostredí alebo či ovplyvňuje rod výkon funkcie na Slovensku. Zvedavé debaty sú tu pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o vedu alebo sú zvedaví na príbehy žien vo vede.
Michaela Krížová je podcasterka a moderátorka vlastných podujatí, ktorá v unikátnom podcaste Nezastaviteľné vytvára mediálny priestor pre ženy, ktoré sú nie len známe ale aj pre spoločnosť významné svojim prínosom a činnosťou. Žurnalistka, ktorá sa rozhodla zostať na východnom Slovensku a vytvoriť exkluzívnu mediálnu platformu pre ženy.
Diskutujúci:
Prof. Mgr. Ivan Cimrák, Dr., laureát Ceny za vedu a techniku 2024
Profesor Ivan Cimrák je výskumník a vedec, ktorý dokáže s modernými technológiami pracovať tak, aby v medicíne pomáhali pri včasnej detekcii rakoviny. Špičkový výskumník v spolupráci s tímom a lekármi trénuje umelú inteligenciu takým spôsobom, aby dokázala byť plnohodnotnou oporou pre lekárov pri posudzovaní mamografie alebo iných odborných vyšetrení. Ivan Cimrák získal Cenu za vedu a techniku 2024 v kategórii Osobnosť vedy a techniky aj za prínos využitia umelej inteligencie v medicíne. Pôsobí ako výskumník a vysokoškolský pedagóg na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Je medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti modelovania biomedicínskych procesov (cirkulujúcich rakovinových buniek) a aplikácie strojového učenia v medicíne. Vo svojej výskumnej skupine aktívne podporuje doktorandky a doktorandov v štúdiu aplikovanej informatiky. Do inšpiratívnej diskusie si pozýva aj svoju doktorandku dnes výskumníčku pôsobiacu na akademickej pôde – Dominiku Petríkovú.
Ing. Dominika Petríková, PhD., výskumníčka
Pôsobí na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, kde sa venuje výskumu v oblasti umelej inteligencie, pričom sa špecializuje na aplikáciu neurónových sietí v medicínskej diagnostike. Vo výskume sa venuje najmä analýze a klasifikácii histopatologických snímok s cieľom zlepšiť včasnú diagnostiku rakoviny. V rámci výskumu úzko spolupracuje s lekármi z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, čím prepája IT a medicínu v praxi.
Ing. Denisa Straková, PhD., vedkyňa
Doktorka Denisa Straková pôsobí ako postdoktorandka a výskumníčka na Žilinskej univerzite so špecializáciou na materiálové vedy a inžinierstvo. Výskum doktorky Strakovej sa zameriava na zlepšenie odolnosti zváraných vysokopevnostných ocelí. V súčasnosti tiež vykonáva pokročilý výskum vodíkového krehnutia vo vysokopevnostných oceliach. Jej odbornosť bola obohatená výskumnými návštevami na Politecnico di Milano v Taliansku a Českej akadémii vied v Brne. Doktorka Straková sa aktívne zúčastňuje domácich a medzinárodných konferencií, pričom získala prestížne ocenenia ako First Young Scientist Award na Sympóziu Danubia Adria v Grécku (2022) a druhé miesto v súťaži Najlepšia obhájená dizertačná práca na Technickej univerzite Ostrava, Česká republika (2023).
Videozáznam z podujatia vo Zvolene:
CVTI SR pripravuje pre rok 2025 v rámci vedecko-popularizačných aktivít exkluzívne moderované podujatia s názvom „ZVEDAVÉ DEBATY“ so slovenskými vedkyňami a vedcami s cieľom čo najatraktívnejším spôsobom informovať o vede. Moderované podujatia sa uskutočnia v krajských mestách v priestoroch našich krásnych knižníc. Štartovacie podujatie sa uskutočnilo v Krajskej knižnici P.O. Hviezdoslava v Prešove pri príležitosti výnimočného Týždňa slovenských knižníc a Medzinárodného dňa žien. Viac o predošlých podujatiach sa odzviete v sekcii Zvedavé debaty.