Prednáška / Košice

SPACE::TALK #12 Astrofotografia

Banner podujatia SPACE::TALK #12 Astrofotografia

Toto podujatie už prebehlo.

SPACE::TALK je pravidelný meetup záujemcov o vesmírny výskum a inžinierstvo, ktorý rozšíri tvoje chápanie vesmíru. Zdieľame aktuálne novinky a máme priestor aj na networking. Prednášajú najlepší slovenskí odborníci v danej oblasti.

SPACE::TALK meetupy sú plánované stále na prvý štvrtok v mesiaci v čase 18:00-20:00. Celkovo je plánovaných 20 meetupov v priestoroch SPACE::LABU na Bulharskej 4 v Košiciach.
Vstup je bezplatný. Je však potrebná registrácia z dôvodu obmedzeného počtu miest.

Téma: Astrofotografia

Pozrieme sa na základné princípy astrofotografie a všeobecné postupy v nej uplatňované. Povieme si niečo o snímačoch, čo všetko sa musí udiať, aby vznikol astronomický obrázok, ako ho spracovať a hlavne, prečo sa to všetko robí. Zameriame sa pritom nielen na snímanie objektov hlbokého vesmíru, ktoré si vyžaduje asi najnáročnejšie spracovanie, ale povieme si aj o snímaní objektov slnečnej sústavy pomocou ďalekohľadu. Čo je to vlastne šum a prečo sa ho snažíme zbaviť? A je to všetko naozaj šum? Dá sa využiť mobilný telefón na astrofotografiu? Aké vybavenie je potrebné na fotenie galaxií, hmlovín alebo hviezdokop? Nie každá technika a každý ďalekohľad alebo objektív je vhodný na akýkoľvek druh astrofotografie. Stručne si povieme aj to, aký softvér sa používa na spracovanie týchto fotografií.  

 

Rečníci: Tomáš Slovinský a Robo Barsa, astrofotografi
Slovinský, BarsaTomášove fotografie už dvakrát ocenili astronomickou snímkou dňa (APOD, NASA) a obleteli tak celý svet. Fotografie a články pravidelne publikuje vo vedecko-technickom magazíne Quark i Kozmos. Jeho fotografie sa objavili aj v BBC Sky At Night Magazine, TWAN – The World At Night, či SpaceWeather.

Robo s popularizuje astronómiu, prednáša o astrofotografii na rôznych seminároch a workshopoch. Je oceňovaný v súťažiach venovaných astrofotografii, ale aj problematike svetelného znečistenia. Zúčastňuje sa astronomických expedícií, získal pre Slovensko prvú zlatú medailu na medzinárodnej
olympiáde v astrofyzike.
 

SPACE::LAB

SPACE::LAB na FB