Výstava / Pezinok

Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču

Fotka z výstavy: Príroda vášho detstva. Flóra a fauna v ilustráciách Jindřicha Krejču

Toto podujatie už prebehlo.

Výstava Jindřicha Krejču v Schaubmarovom mlyne predstavuje výber zo súboru ilustrácií, ktoré SNG zapožičala vdova po autorovi Anna Krejčová a syn Henrich Krejča. Pre výstavu sa z celkového objemu vybrali originály, ktoré boli použité v knihách Z našej prírody. Rastliny (1979), Z našej prírody. Živočíchy (1981) a Základy poľovníctva (1988).

Na jednotlivých listoch rozpoznávame príbuzné druhy a varianty rastlín a živočíchov, zoznamujeme sa s lesnou zverou, vtáctvom, ale aj s plemenami psov. V nich každý nájde svoj vlastný príbeh z čias detstva, z čias mladosti, kedy sme so zvedavosťou listovali stránky plné obrázkov s pestrofarebnými kvetmi, podivnými chrobákmi, nebezpečnými dravcami, či spevavými vtákmi. Poďte s nami znovu do sveta zvierat a rastlín, do prírody Vášho detstva.

Kedy a kde sa výstava uskutoční

Od 28. mája 2022 do 2. októbra 2022 v Schaubmarovom mlyne v Pezinku v časti Pezinok-Cajla. Otvorené je v dňoch štvrtok, piatok 9.00 – 16.00 a sobota, nedeľa 10.00 – 18.00.

Vstupné

Výstava je spoplatnená vstupným 2,- €.

O ilustrátovi

Jindřich Krejča (4. 4. 1920, Žlebské Chvalovice – 29. 5. 1991, Bratislava) ilustrátor populárno- náučnej literatúry študoval na Štátnej grafickej škole v Prahe. Koncom 40. rokov sa usadil v Bratislave a stal sa členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Od polovice 50. rokov minulého storočia sa začal venovať aj ilustrovaniu prírodovedných publikácií. Spolupracoval s vedeckými pracovníkmi Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Nadviazal spoluprácu s viacerými slovenskými vydavateľstvami a dlhé roky predsedal komisii pri vydavateľstve Príroda. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia a čestné uznania. Jeho knihy boli vydané vo viacerých reedíciách a jazykových mutáciách aj v zahraničí. Za svoj život vydal desiatky kníh s tisíckami obrazov rastlín a zvierat.

Viac info

https://www.sng.sk/