Súťaž / celé Slovensko

Letná expedícia do prapôvodných lesov sibírskeho tigra – BARS 2020-2021

Podujatie: Letná expedícia do prapôvodných lesov sibírskeho tigra – BARS 2021

Toto podujatie už prebehlo.

Stredoškoláci sa môžu zapojiť do súťaže o vedeckú expedíciu na Sibíri

Všetkých stredoškolákov túžiacich po skutočnom dobrodružstve pozývame zapojiť sa do vedeckej súťaže BARS 2021. Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy postúpia do finále na zámku v Smoleniciach. Absolvujú tam štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie. Víťazný tím sa dostane na mesiac trvajúcu letnú vedeckú výpravu do  prapôvodných lesov sibírskeho tigra v Rusku.

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou v prvom kole je vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. „Sú to úlohy priamo z prírody, z cieľovej oblasti, z logiky, filozofie, medicíny a umenia. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV.

Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie 5 najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. „Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme psychickú a fyzickú odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Takisto uvidíme, ako vedia spolupracovať, ako sa správajú v priamej súťaži s inými a aj to, ako vedia zdanlivo nelogicky spolupracovať naprieč tímami,” doplnil paleobiológ. Sústredenie by sa malo uskutočniť v letných mesiacoch podľa vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku.

Viac info

Kompletné podmienky účasti ako aj znenie úloh nájdete: Plagát BARS 2020-2021

https://www.quark.sk/bars-2021/