Prednáška / Bratislava

Kvantové počítanie – Kvantové programovanie

Banner podujatia: Kvantové počítanie – Kvantové programovanie

Toto podujatie už prebehlo.

O kvantových počítačoch a technológiách ste už asi počuli, no viete aj, čo sú to kvantové systémy, ako funguje kvantové počítanie a algoritmy a kde má zmysel kvantové výpočty používať?

Počas zimného semestra pre vás Centrum spoločných činností SAV pripravuje prednášky, počas ktorých sa toto všetko dozviete od slovenských odborníkov.

Kde a kedy sa prednáška Kvantové programovanie uskutoční

Prednášky s následnou diskusiou v neformálnej atmosfére pri káve sa uskutočnia v budove Výpočtového strediska SAV areáli na Patrónke. Nahrávky následne nájdete na YouTube kanáli Centra spoločných činností SAV.

Prednáška Kvantové počítanie – Kvantové programovanie s následnou diskusiou sa uskutoční dňa 8. novembra 2022 o 17.00 v budove Výpočtového strediska SAV areáli na Patrónke (Dúbravská cesta 9, Bratislava).

Prednášajúci

RNDr. Daniel Reitzner, PhD., (Fyzikálny ústav SAV) – kvantová nekompatibilita, kvantové kráčanie, kvantové vyhľadávania v grafoch

Registrácia je povinná a počet miest obmedzený.

Prednáška je bezplatná a bude prebiehať v neformálnej atmosfére pri občerstvení a káve.

Téma

Povieme si ako sú na tom súčasné kvantové procesory po praktickej a technickej stránke, a ako to zapadá do oblasti vysokovýkonného počítania. Existuje množstvo platforiem, z ktorých každá má svoje prednosti a svoje nedostatky. Avšak zatiaľ všetky oplývajú vysokou chybovosťou a malým množstvom použiteľných qubitov. V dnešnej dobe je tak potrebné hľadať cestu, ako s týmito obmedzeniami pracovať. To sa deje jednak optimalizáciou na úrovni samotných výpočtov a jednak na algoritmickej úrovni, kde hľadáme (nenáročné) výpočty, pri ktorých dané obmedzenia nie sú zničujúce, ale zároveň pri ktorých môžeme očakávať aspoň čiastočné výhody (napr. v urýchlení výpočtov).

Viac info

https://itkurzy.sav.sk/prednasky

Registrácia: https://itkurzy.sav.sk/node/168/register