Prednáška / Košice

Košická vedecká kaviareň so Silviou Pastorekovou

Ilustrácia nanočastíc v ľudskej bunke. Génová terapia. Zdroj: iStockphoto.com.

Toto podujatie už prebehlo.

Témou decembrovej košickej vedeckej kaviarne bude výskum nádorových ochorení a hľadanie možností ich liečby. Účasť na nej prisľúbila čerstvá nositeľka ocenenia Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku za rok 2022 prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., generálna riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.

Kedy a kde sa podujatie uskutoční

Prednáška s názvom Cesta do hlbín nádorovej bunky sa uskutoční v pondelok 12. decembra 2022 o 18.00 hod. v kinosále Kina Úsmev v Košiciach.

O prednáške

Pochopenie príčin a mechanizmov nádorových ochorení je jedným z predpokladov ich úspešnej liečby. Vedecký výskum nám už priniesol mnoho poznatkov o pôvode a vlastnostiach nádorovej bunky, jej komunikácii s prostredím a schopnosti vyhnúť sa kontrole organizmu. K úplnému porozumeniu všetkých procesov, ktoré v nej prebiehajú a ovplyvňujú priebeh a terapiu rakoviny, však vedie ešte veľmi dlhá cesta. Prednáška vo vedeckej kaviarni vás prevedie jej úsekom a ukáže, akú úlohu v tomto putovaní zohralo vedecké šťastie.

Prednášajúca

Profesorka Silvia Pastoreková s manželom a spolupracovníkmi majú v oblasti výskumu nádorových ochorení významné objavy, potvrdené medzinárodnými patentami a ocenené svetovými akademickými inštitúciami. Stačí si dať do vyhľadávača napr. heslo karbonická anhydráza… Titul výnimočná osobnosť vedy na Slovensku nie je zďaleka jediným ocenením práce prof. Silvie Pastorekovej, zoznam je oveľa dlhší, medzi najdôležitejšie patria – držiteľka štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, Krištáľového krídla v kategórii Medicína a veda, Ceny SAV za vedecko-výskumnú činnosť, Slovenka roka 2009 v kategórii Veda a vzdelávanie.

Viac info

https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10854