Festival / Košice

AstroRoadShow Košického kraja 2023

Plagát podujatia: AstroRoadShow Košického kraja 2023

AstroRoadShow Košického kraja 2023. Zdroj: FB Hvezdáreň Rožňava


Toto podujatie už prebehlo.

Príďte sa dotknúť hviezd spolu s kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja – hvezdárňami z Rožňavy, Medzeva, Michaloviec a Trebišova. Celodenné interaktívne podujatie poskytne návštevníkom jedinečný zážitok spojený s poznávaním vesmíru prostredníctvom krátkych vzdelávacích a audiovizuálnych programov, vrátane predstavenia astronomickej pozorovacej techniky.

Kedy a kde sa AstroRoadShow uskutoční

Unikátnou prezentáciou popularizácie astronómie sa prvýkrát verejnosti predstavia štyri kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja 23. júna 2023 v Obchodnom centre Optima v Košiciach.

O AstroRoadShow Košického kraja 2023

Pred vchodom dolnej časti obchodného centra bude prebiehať pozorovanie Slnka špeciálnymi teleskopmi, zatiaľ čo program v dvoch mobilných planetáriách a množstvo zábavno-edukačných aktivít sa uskutoční na prízemí v takzvanom „vajíčku“.

Hvezdáreň v Rožňave

Hvezdáreň v Rožňave, ktorá je súčasťou Gemerského osvetového strediska prinesie návštevníkom okrem planetárneho programu aj pestré sprievodné aktivity. Napríklad umožní vyskúšať Van de Graaffov generátor, pomocou farieb a štetcov preniesť vesmír na veľkoplošné plátna, súťažiť v skladaní unikátnej keramickej slnečnej sústavy a ukáže možnosť pozorovania oblohy zdieľaním obrazu na smartfón či tablet.

Útvar astronómie Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove

Útvar astronómie ponúkne pozorovanie Slnka pomocou slnečného ďalekohľadu Lunt a Nexstar Evolution s Herschelovým hranolom a špeciálnymi okuliarmi s Baederfóliou. Najmenší návštevníci si budú môcť vyskúšať hračky na solárnu energiu, tí starší sa môžu tešiť na analýzu svetla pomocou spektroskopu.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja, sa pridá
k pozorovaniu Slnka. K dispozícii bude zrkadlový ďalekohľad Dobson 150/900 so slnečným filtrom na pozorovanie slnečných škvŕn a slnečný ďalekohľad LUNT LS50 v spektre H-alfa na pozorovanie slnečných erupcií.

Viac info

Plagát AstroRoadShow (.pdf)

https://www.gos.sk/novinky/astroroadshow-kosickeho-kraja-2023

https://www.facebook.com/photo/?fbid=782161340366276