Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európsku noc výskumníkov sledovalo online viac ako 14 tisíc ľudí

VEDA NA DOSAH

Tohtoročný 14. ročník Európskej noci výskumníkov sa uskutočnil v online priestore a pritiahol tisícky divákov všetkých vekových kategórií.

Európska noc výskumníkov 2020. Zdroj: Archív ENV

Organizátori po prvýkrát priniesli vedeckú šou naživo a vedci na ukážku a priblíženie svojho výskumu využili najmodernejšie technológie – 3D vizualizácie, holografické plátno a ďalšie interaktívne prvky.

„Aj napriek tomu, že sme sa nemohli stretnúť s návštevníkmi a výskumníkmi osobne tak ako každý rok, online priestor nám umožnil sprostredkovať všetkým zúčastneným pútavý program pre všetky vekové kategórie. Pripravili sme viacero formátov a naším cieľom bolo priniesť výskum aspoň cez obrazovky na školy a do domácností po celom Slovensku. Veríme, že ste si program užili a každý si našiel to svoje. Budeme sa tešiť na stretnutie opäť budúci rok – 24. 9. 2021,“ hovorí Martina Šinková, manažérka projektu z občianskeho združenia Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).

Online maratón vedy

Celodenný 12-hodinový live stream hlavného online štúdia priniesol prezentácie a rozhovory so slovenskými vedcami z viacerých oblastí výskumu. Dopoludňajší program bol určený najmä školám, žiakom a študentom, ktorí si mohli pozrieť Čarovnú fyziku, pokusy z Vedeckého kuriéra a prezentácie zo zoológie a paleontológie od Mareka Semelbauera a Andreja Čerňanského. Program poobede pokračoval tromi diskusiami.

Podvečerný nabitý program odštartoval prezentáciou Veroniky Verešovej o živote v starovekom Egypte. Pozrieť ste si mohli aj prezentáciu Mária Zimana o kvantových technológiách či Petra Szolcsányiho, ktorý hovoril o vonných molekulách a o tom, ako vône ovplyvňujú náš život. Spojila sa s nami aj americká astronautka Jeanette J. Epps, ktorá sa budúci rok chystá do vesmíru. Počas celého večera bol program doplnený o rozhovory so slovenskými vedcami o tohtoročných Nobelových cenách a ich držiteľoch.

Európska noc výskumníkov 2020. Zdroj: Archív ENV

Európska noc výskumníkov 2020. Zdroj: Archív ENV

Veda cestovala do škôl

Okrem hlavného online štúdia popoludní prebiehali aj dva streamy webinárov Veda bez hraníc. V rámci nich sa predstavilo ďalších 35 slovenských vedkýň a vedcov.Program online štúdia prilákal v deň podujatia viac ako 14 000 divákov a program Veda bez hraníc si pozrelo viac ako 2700 divákov. Pre divákov, ktorí si nestihli pozrieť celý program, je dostupný archív záznamov na online.nocvyskumnikov.sk.

Súčasťou piatkového programu Európskej noci výskumníkov bolo aj Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca. Online formou organizátori prepojili školy a vedcov na celom Slovensku – sprostredkovali 38 prezentácií výskumníkov na školách. Žiaci mali možnosť pýtať sa priamo vedcov na možnosti, ktoré veda ponúka, a zaujímať sa o to, aké je to byť výskumníčkou či výskumníkom.

Vedecký kuriér bol v čase online vysielania Európskej noci výskumníkov už rozoslaný do škôl. Žiaci a študenti si budú môcť urobiť pokusy z fyziky, biológie alebo si zahrať vedeckú hru po návrate do školských lavíc. Balíčky sme rozoslali na takmer 400 škôl po celom Slovensku.

Víťazi súťaží budú známi čoskoro

Súčasťou Európskej noci výskumníkov sú aj súťaže. Do výtvarnej súťaže žiaci zaslali viac ako 100 obrázkov slovenských vedcov. Do fotosúťaží sa zapojili desiatky žiakov a učiteľov. Vyhodnotenie všetkých súťaží bude známe v najbližších dňoch.

Online program bol ešte doplnený aj o sprievodné aktivity, ako je napríklad aktivita Príbehmi proti predsudkom, ktorá má za cieľ zmiernenie predsudkov a stereotypov medzi žiakmi na 2. stupni základných škôl. Online prezentáciu s názvom Astronómovia Swift a Tuttle si pripravil Ján Otrekal pre návštevníkov Tekovskej hvezdárne v Leviciach.

 

(TL)
Zdroj: TS Európska noc výskumníkov

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky