Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aká bude Európska noc výskumníkov 2020

VEDA NA DOSAH

Už 27. novembra sa môžete zúčastniť rozhovorov s vedcami, vidieť ako robia pokusy, či výskum. Podujatie pre popularizáciu vedy sa tento rok odohrá online.

Európska noc výskumníkov 2020 - pozvánka

Keď sa organizátori Európskej noci výskumníkov na konci minulého roka dohodli, že v roku 2020 bude mottom tohto podujatia „Veda bez hraníc“, netušili, akým výstižným sa stane. Chceli len poukázať na to, že výskum a inovácie prekračujú geografické hranice a zachádzajú aj za hranice bežného poznania. Dôležitosť vedy a vedeckého bádania sa ešte výraznejšie ukázala v posledných mesiacoch, keď sa celá spoločnosť v boji s COVID-19 spolieha na vedecké poznatky a ľudí, ktorí za nimi stoja. Cieľom výnimočného programu Európskej noci výskumníkov je ukázať, že na Slovensku máme špičkových vedcov v rôznych oblastiach a priniesť  ich prácu prostredníctvom virtuálneho sveta aj do škôl a k vám domov.

Program tohtoročnej Európskej noci výskumníkov sa bude skladať z viacerých častí a formátov:

Online štúdio Európskej noci výskumníkov 

Napriek tomu, že sa nebudeme môcť stretnúť osobne a zažiť vedu naživo, chceme Vám priniesť čo najpútavejší a najinteraktívnejší zážitok. Preto sa tradičný hlavný formát presunie zo Starej tržnice do interaktívneho online štúdia. Celodenný live program zo štúdia bude určený pre všetky vekové kategórie – dopoludnia bude pripravený program pre školy, do ktorého sa budú môcť zapojiť učiteľky a učitelia so svojimi žiakmi, popoludní pripravujeme odborné diskusie a podvečerný program sa sústredí na široké publikum.  Počas celého dňa sa môžete sa tešiť na prezentácie, ukážky, diskusie, vedeckú a svetelnú šou.

Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca – virtuálne

Tento formát sme pôvodne chceli realizovať ako návštevy vedcov a vedkýň na školách po celom Slovensku, avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu sa uskutoční iba v online podobe. Po prvýkrát na Slovensku tento jedinečný koncept prepojí vedcov priamo so školami. Zapojené školy v rámci  formátu Spoznaj svojho vedca aspoň vo virtuálnej forme  stretnú úspešného vedca – absolventa svojej školy, ktorý im predstaví, čomu sa venuje a žiaci sa dozvedia viac o možnostiach, ktoré veda ponúka.  Zapojení vedci v rámci programu Navštív svoju školu budú mať možnosť aspoň v online forme navštíviť školu, ktorú absolvovali. Pripomenú si tak svoje študentské časy a žiakom alebo študentom priblížia to, čomu sa dnes venujú a aké je to zaujímavé.

Veda bez hraníc

Hlavné motto tohto ročníka zastreší celodenné menšie live prezentácie pre užšie publikum, ktoré sa budú realizovať prostredníctvom online platformy. Počas celého dňa budete môcť sledovať live streamy s vedcami, s ktorými sa tiež budete môcť priamo spojiť a pýtať sa na to, čo vás zaujíma. Pre zapojenie do tohto programu bude otvorená registrácia do stredy 25. novembra do 23.59.

Noc výskumníkov 2020 - Klára Velmovská, Jeanette J. Epps

Vedecký kuriér

Prostredníctvom tohto nového konceptu chceme priniesť pokusy a zážitkovú vedu priamo do škôl a k žiakom a nahradiť tým pokusy a experimenty, ktoré tento rok nebudete môcť zažiť na festivalových miestach. Úplná novinka a pilotný projekt v rámci Európskej noci výskumníkov pripraví vedecké sety pre žiakov a študentov s experimentami a ukážkami vedeckej práce, ktoré si budú môcť sami vyskúšať.

Súťaže

Ani tento rok nevynecháme tradičné súťaže. Pripravená bude výtvarná súťaž Nakresli svojho vedca  pre žiakov ZŠ v dvoch kategóriách – 1. a 2. stupeň, v ktorej môžu vyhrať LEGO.

Druhá fotosúťaž  bude určená pre žiakov 2. stupňa ZŠ a študentov SŠ, kde budeme chcieť vidieť ako sa učia vedu. Úlohou bude zverejniť fotku pod hashtagom #ucimsavedu alebo nám ju poslať do správy. Súťažiť sa bude o zaujímavé hodnotné ceny.

Tretia súťaž bude úplnou novinkou a zapojiť  sa do nej môžu učiteľky a učitelia ZŠ a SŠ, keď zverejnia alebo pošlú fotku s hashtagom #ucimvedu.  Učiteľ/ka bude môcť vyhrať pre svoju školu mikroskop a súčasťou výhry bude aj návšteva Slovenskej akadémie vied a britského veľvyslanectva na Slovensku.

Sprievodné podujatia

Aj tento rok pripravujeme sprievodné podujatia na rôznych miestach. Pred festivalom vedy sa uskutočňujú online Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne, ktoré prinášajú prezentácie slovenských vedcov na aktuálne témy.  Vedecké kaviarne a Vedecké cukrárne sú vďaka online formátu dostupné všetkým záujemcom o vedu.

V spolupráci s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV a Nadáciou Milana Šimečku pripravujeme projekt Príbehmi proti predsudkom. Prostredníctvom tohto projektu môžu žiaci a žiačky 2. stupňa ZŠ  zažiť simuláciu výskumu na vlastnej koži a dozvedia sa viac o tom, čo sú to predsudky a stereotypy, ako sa tvorí dotazník, aké podoby môže mať experiment a ako sa dajú vedecké poznatky z takéhoto výskumu preniesť do praxe.

Aj tento rok budeme radi, ak bude možná realizácia sprievodného programu v Tekovskej hvezdárni v Leviciach, vo Hvezdárni Medzev a v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči – o príprave tohto programu Vás budeme bližšie informovať.

Detaily a možnosti zapojenia pre školy aj vedcov a vedkyne budeme postupne zverejňovať na našej webstránke a sociálnych sieťach. 

Hlavným organizátorom podujatia Festival vedy Európska noc výskumníkov je Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, portálom EurActiv.sk a Centrom vedecko-technických informácií SR.

Podujatie sa uskutočňuje pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Projekt je finančne podporovaný rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií – Horizon 2020, v časti – Marie Skłodowska-Curie actions pod číslom 954862.  Európska noc výskumníkov vznikla z iniciatívy Európskej komisie a je paralelne organizovaná v 30 štátoch Európy.

(GL)
Zdroj: Tlačová správa Európskej noci výskumníkov

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky