Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Šikovný nápad uľahčujúci sprostredkovanie študentských brigád

VEDA NA DOSAH

Trendealers

Trendealers. To je skupina, ktorá sprostredkúva študentské brigády ako napríklad fotenie alebo babysitting. Hlavnou myšlienkou projektu je pomôcť študentom vybudovať si meno, kontakty, získať skúsenosti a kariéru, v ktorej by ďalej pokračovali. Študent sa môže zaregistrovať na internetovej stránke trendealers.sk, kde bude ponúkať svoje služby na objednávku.

Aj takýto projekt sa dostal medzi desať najúspešnejších, ktoré počas 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vybrala Technická univerzita v Košiciach do pred-inkubačného pobytu vo svojom Startup centre. „Projekt funguje skôr ako taký odrazový mostík pre lepší život. V skratke, je o ponúkaní služieb mladých ľudí do 21 rokov. Tí ľudia sa chcú predať, získať skúsenosti, vytvoriť si meno a zarobiť si robením toho, čo ich baví. My fungujeme ako taký medzistupeň. Robíme im reklamu a snažíme sa pomôcť ako to len ide. Funguje to u nás takým štýlom, že mladý grafik príde na našu stránku, zistí, že tam sekcia ako grafický dizajn nie je, napíše nám, že kto je, čo robí, prečo to robí, povie, že chce patriť medzi nás, zaplatí registračný poplatok na chod stránky a šírenie reklamy,“ hovorí Michael Andrej, tvorca stránky a spoluzakladateľ Trendealers.

Po schválení jeho vstupu je dostupný na stránke a ľudia si môžu pozrieť, aké má výtvory a za stanovenú cenu si ho môžu objednať. „E-mailom sa potom s ním dohodnú a na konci toho všetkého ucítia spokojnosť.“

Michael Andrej je presvedčený, že tento projekt má budúcnosť, a to z nasledujúcich dôvodov:

  1. Ľudia to robia, lebo ich to baví;
  2. Také niečo tu ešte nie je;,
  3. Prinášajú jedinečné príležitosti; 
  4. Každý si určuje svoj vlastný cenník.

V prípade posledného z dôvodov Michael Andrej ďalej vysvetľuje, že keď sa človek pozrie na dnešné brigády, čo sú ponúkané, je hneď jasné, že buď sa bude pracovať na čierno a ťažko alebo lacno a ťažko. „My tieto veci prísne odsudzujeme,“ uvádza Michael Andrej s tým, že na projekte sa podieľajú stáli traja ľudia. Nápad vznikol v jeho hlave, chcel zmenu k lepšiemu v tomto smere. Potom majú programátora Adama Zvaru a dizajnérku log na stránke Máriu Gabániovú. „Projekt má aj ďalších ľudí, ktorí ale nie sú stáli. Pre ujasnenie, pomáhajú nám dočasne, s určitými aspektmi na stránke a po čase si dajú od nás tzv. pauzu, po ktorej sa znovu vrátia s nejakým dobrým nápadom. Očakávania máme vysoké, chceli by sme mať naozaj veľký dopad na terajšiu spoločnosť,“ hovorí Michael Andrej.

Chcú, aby mamička, ktorá si chce dať večer pauzu, klikla na ich stránku a objednala si milého chalana, ktorý sa jej postará o dieťa. „Chceme sa stať dokonca medzinárodnou skupinou, aby ani ostatné krajiny neboli ukrátené o takúto možnosť. Teraz sme ešte len na začiatku a ľudia na stránke ponúkajú služby len pre Košice. So stránkou aj s celkovým marketingom to chceme dotiahnuť naozaj ďaleko, pripravujeme aj rádio na stránke alebo aj e-shop, kde si budú môcť ľudia kúpiť originálne oblečenie od mladých ľudí,“ avizuje Michael Andrej v mene tímu Trendealers.

 

Informácie a foto poskytol: Michael Andrej, tvorca stránky a spoluzakladateľ Trendealers

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky