Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rodičky s ochorením Covid-19 môžu mať väčšinou svoje bábätko pri sebe

VEDA NA DOSAH

Tehotné s ochorením Covid-19 na 97,5 percenta túto chorobu na svojho novorodenca neprenesú. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach ich aj dojčia. Ako je to inde vo svete?

Tehotná žena držiaca pozitívny výsledok na Covid-19. Zdroj: iStockphoto.com

Podľa MUDr. Petra Krcha, PhD., primára neonatologického oddelenia UNLP, je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).

„Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, covid pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v 97,5 % prípadov negatívni. Nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny, ani horizontálny prenos z matky na dieťa,“ hovorí primár Peter Krcho, ktorý aktuálne informácie v tomto smere stále overuje.

Len Moskva robí výnimku

„Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s covid pozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak, a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár.

Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich nemocniciach nebáli postarať o covid pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti matiek s covidom od nich striktne oddeľujú, je Moskva. Všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“

V Košiciach odrodili už 6 žien s novým koronavírusom

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (UNLP) mali všetky covid pozitívne rodičky svoje deti po pôrode vždy blízko seba. Na oboch neonatologických oddeleniach nemocnice sa šiestim matkám s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 narodilo 6 detí. „Jednoznačne podporujeme spojenie matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme, za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia koronavírusu,“ hovorí primár Peter Krcho z neonatologického oddelenia UNLP.

MUDr.P. Krcho a matka s dieťaťom. Zdroj: UNLP Košice

MUDr. P. Krcho, PhD. (vľavo), primár neonatologického oddelenia UNLP v Košiciach. Vpravo: Mamička Annamária, pozitívna na ochorenie Covid-19 so svojím novorodencom Oliverom, ktorý prišiel na svet zdravý. Zdroj: UNLP Košice

Pozitívna na ochorenie Covid–19 krátko pred pôrodom

Malý Oliver má už 5 týždňov, je zdravý a pekne prosperuje. Na svet prišiel za zložitých okolností, dnes sa však so sestričkou Izabelou a rodičmi tešia na prvého spoločného Mikuláša.

Na ťažké chvíle, ktoré rodina zažila pri pôrode v októbri, už všetci len spomínajú. 27-ročnej Annamárii krátko pred pôrodom vyšiel pozitívny antigénový test na ochorenie Covid-19. Previezť ju preto museli do takzvanej červenej nemocnice na Rastislavovej ulici v Košiciach. „Bol to pre mňa šok, doslova hrôza, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcérku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Tiež som sa neuveriteľne preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“ Šok to bol aj preto, lebo nikto z rodiny nemal Covid-19. Samotná Annamária nemala žiadne príznaky ochorenia.

Upokojil ju nemocničný personál

V UNLP Košice ju už čakal pripravený personál. „Lekár aj sestričky boli nesmierne milí a príjemní. Po prvotnom šoku a zdesení, že ma musia previezť do inej pôrodnice, som sa práve v tejto nemocnici konečne upokojila. Tunajší personál mi doslova vynahradil manžela, ktorý nemohol byť pri pôrode,“ spomína Annamária.

Syna ukázali mame ihneď po pôrode. Ochotný personál jej spravil aj fotografie, aby ich mohla poslať manželovi. „Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku. Používala respirátor, pravidelne si umývala ruky. Dieťatko bolo umiestnené v postieľke neďaleko jej lôžka.“

„Tento spôsob starostlivosti si vybrala mamička, my sme jej vyšli v ústrety, pretože aj v prípadoch covid pozitívnych matiek je veľmi dôležité, aby boli čo najskôr spolu s dieťatkom a mohli ho dojčiť,“ hovorí primárka neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.

Ďalšie potrebné opatrenia

„Keď som jedla, dodržiavala som väčší odstup, aby som kvapôčkami nepreniesla na synčeka infekciu. Nemohla som ho objať a ani mu dať pusu, ale vedela som, že ho musím chrániť,“ vraví Annamária, ktorá si už obe deti užíva do sýtosti, a spolu sa chystajú na Vianoce.

„Hoci mala pacientka obavy, aby sa jej narodené bábätko nenakazilo nebezpečnou chorobou, vysvetlili sme jej, že pokiaľ bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy,“ konštatuje primárka.

Na jej oddelení mali tri prípady pozitívnych, resp. suspektných (čiže na chorobu podozrivých) matiek. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi. „Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob, ako sa postarať o matky s Covid-19 a o novorodencov. Samozrejme, pokiaľ matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú.“

(GL)
Zdroj: Tlačová správa Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky