Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Za vianočný stôl si sadajme zmierení

VEDA NA DOSAH

ilustračný obrázok

Vianoce sú všeobecne považované za sviatky pokoja a mieru, ale už „tradične“ je s nimi predovšetkým v domácnostiach spojená zvýšená miera stresu. Čím je to, z hľadiska psychológa, Karola Kováča z Inštitútu stresu, spôsobené?

Pozrime sa na obdobie trvajúce niekoľko týždňov pred Vianocami. Obchodníci dušičkové sviečky vymenia rovno za vianočný tovar. V domácnostiach nezriedka aj mesiac vopred začínajú prípravy. Desiatky drobných aj veľkých úloh, ktoré je potrebné splniť, aby boli Vianoce také, aké ich chceme mať. Krásne, voňavé, príjemné. Mgr. Karol Kováč, PhD., Inštitút stresu, Bratislava,TrnavaVianociam teda predchádza dlhá príprava, a ako sa blíži ich termín, stupňuje sa napätie a množstvo úloh, ktoré je potrebné stihnúť. Pri tom medzi členmi rodiny vznikajú trecie plochy. Čo sa počas roka hromadilo, sa môže v napätej chvíli dostať na povrch.

Samostatnou kapitolou je stres z financií, ktorý vyplýva z nákupu darčekov, pohostenia, výzdoby. Snaha zabezpečiť pre blízkych niečo pekné a hodnotné, môže zvádzať k prekračovaniu našich finančných možností. V žiadnom prípade neodporúčame akékoľvek pôžičky na nákup darčekov. Vyplývajúce splátky môžu vyvolávať v človeku stres na dlhé obdobie. Pomôcť môže presné zváženie si možností a určenie rozpočtu.

Vianoce by mali byť o pohode, radosti a pokoji, a to sa kúpiť nedá.

Ako sa treba správať vo vyhrotenej situácii, ktorá v rodine môže nastať?

Minimálne jeden zo zúčastnených by si mal zachovať chladnú hlavu. Môžeme sa rozhodnúť, či si chceme Vianoce podmieniť nervóznym upratovaním a prejedaním sa, alebo či hojnosť budeme skôr hľadať vo vzťahoch. Vo vyhrotených situáciách sa snažte na chvíľu odstúpiť, a pozrieť sa na situáciu z nadhľadu. Naozaj stojí predmet sporu za to, že si pokazíme sviatočnú náladu? Každý má svoje očakávania, ako by mali Vianoce vyzerať, čo by chcel prežiť. Rozprávajme sa o týchto očakávaniach so svojimi blízkymi, aby Vianoce boli také, aké si prajeme.

Dá sa predchádzať incidentom pri vianočnom stole a ako?

Vianoce prežívame v určitom nastavení, podľa toho, čo pre nás znamenajú. Vopred sa v rodine porozprávajte a zistite, čo je pre vás základná hodnota Vianoc? Môže to byť duchovný význam, hodnota rodiny, spoločne strávený čas, oddych, pokoj, obdarovávanie, návštevy. Skúste zistiť, čo je pre vás najdôležitejšie a pripomeňte si túto hodnotu v napätej situácii. Jedno známe pravidlo: „Nikdy nechoďte spať pohádaní“ by sa dalo modifikovať na: „Nikdy si k vianočnému stolu nesadajte pohádaní.“ Zabudnite na banálne hádky, odložte všetky krivdy. Vychutnajte si neopakovateľné chvíle so svojimi najbližšími.

 

Rozhovor pripravila: Barbora Hrvolová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: www.istres.sk; Pixabay.com

Uverejnil: MZ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky