V siedmej epizóde špeciálnej série prednášok cyklu Veda v CENTRE o vírusoch vysvetľuje Vladimíra Kurincová Čavojová, ako sa šíria hoaxy v čase pandémie.
Niekedy sa zdá, že sa s nástupom pandémie akoby roztrhlo vrece s rôznymi nezmyslami. Zo sociálnych sietí na nás vyskakuje jedna hlúposť za druhou. Falošné správy a pseudovedecké nezmysly už šíria aj ľudia z našej sociálnej bubliny, ktorých sme donedávna považovali za celkom rozumných. Prečo ľudia v čase krízy podliehajú nezmyslom v ešte oveľa väčšej miere ako zvyčajne?
V prednáške docentka ukazuje, ako kríza pôsobí na ľudí, ako ovplyvňuje naše vnímanie a myslenie. Vysvetľuje tiež, ako krízy zvyšujú úzkostné prežívanie neistoty a ako môže viera v konšpirácie či iné nepodložené presvedčenia pomáhať nachádzať zmysel v neistote.
Doc. PaedDr. Vladimíra Kurincová Čavojová, PhD., je samostatnou vedeckou pracovníčkou v Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Vo svojej vedeckej práci sa zameriava na výskum vedeckého myslenia, kognitívnych omylov a nepodložených presvedčení. Venuje sa aj popularizácii a zlepšeniu vedeckej komunikácie, aby sme zamedzili šíreniu dezinformácií. Je autorkou a spoluautorkou niekoľkých kníh určených aj pre širšiu verejnosť, napr. Rozum: Návod na použitie (Iris, 2016), Anatómia intuície (Iris, 2016), Experimenty v psychológii (Iris, 2017) a Prečo ľudia veria nezmyslom (Premedia, 2019).
Nová séria cyklu Veda v CENTRE pozostáva zo 7 online prednášok, ktoré si posvietia na vírusy z rôznych uhlov pohľadu. Séria prednášok z cyklu Veda v CENTRE vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Podujatie sa konalo bez účasti verejnosti.
(TL)