Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Piatok trinásteho nemusí byť len nešťastný, tvrdia vedci

Andrea Fedorovičová

Napriek tomu sa povier o ňom len tak ľahko nezbavíme.

Piatok trinásteho v kalendári. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Podľa odborníčky na populárnu kultúru a komparatívnu literatúru z Univerzity v Cincinnati a McMickenskú školu umenia a vied Rebeccy Borahovej považovali trinástku za nešťastné číslo už predkresťanské spoločnosti. Tie totiž uvádzali ako symbol úplnosti v dôsledku pozorovania lunárnych cyklov číslo 12, ktoré pokladali za dokonalé (máme aj 12 dní Vianoc, 12 znamení zverokruhu, 12 bohov Olympu či 12 kmeňov Izraela a tak ďalej). O trinástke, ktorá strieda dvanástku, kolovali odjakživa povery, že je určite nezvyčajná.

Hovorí sa tiež, že v starovekom Chammurapiho zákonníku je schválne vynechaný 13. zákon. Hoci išlo pravdepodobne len o chybu, poverčiví ľudia to považujú za jasný dôkaz toho, že aj sám babylonský panovník číslo trinásť vnímal ako zlé a spájal si ho s nepríjemnosťami.

Ďalší možný pôvod negatívnych asociácií s číslom trinásť pochádza z nórskej mytológie. Podľa nej malo raz 12 bohov hostinu vo Valhalle. Zlomyseľný boh Loki však nečakane prišiel na oslavu ako trinásty a v zmätku nenápadne primäl Hoda, slepého boha temnoty, aby vystrelil na Baldura, boha radosti a šťastia, šíp s imelovým hrotom – ten jediný ho mohol zabiť. Keď Baldur zomrel, oživiť ho mohla svojimi slzami len obryňa Thökk (pravdepodobne Loki v prestrojení), ktorá však plakať odmietla.

K negatívnym konotáciám v prípade piatka trinásteho do veľkej miery prispelo aj kresťanstvo. Ježiša Krista totiž ukrižovali na Veľký piatok, pričom večer predtým strávil obklopený svojimi 12 apoštolmi. Kresťania odvtedy veria, že ak sa pri stole stretne trinásť ľudí, vítajú smrť.

Piatok bol zasa podľa Starého zákona dňom, keď dala Eva Adamovi osudné jablko zo stromu poznania a aj dňom, keď Kain zabil svojho brata Ábela.

Trinástka a s ňou späté tragédie v histórii

Za diabolský a nešťastný deň začali viacerí považovať piatok trinásteho po tom, ako 13. októbra 1307 kráľ Filip IV. lapil a uväznil Jacquesa de Molay a 60 vysokopostavených rytierov z radu templárov. Spolu s nimi väznili, mučili a po vynútenom priznaní popravili tisíce rytierov tohto rádu.

Počas druhej svetovej vojny v piatok 13. septembra 1940 došlo zasa k bombardovaniu Buckinghamského paláca nacistickými jednotkami. Na palác zhodili päť bômb. Trinásteho novembra 1970 zas pripravil cyklón Bhola v Indii a Bangladéši o život 500-tisíc ľudí.

O dva roky neskôr v piatok 13. októbra 1972 havarovalo v Andách lietadlo uruguajského letectva, pričom 16 zo 45 pasažierov zachránili až o dva mesiace neskôr. Aby prežili, museli jesť mäso mŕtvol, ktoré ich obklopovali.

Piatok 13. októbra 1989 bol neskôr oficiálne nazvaný čierny piatok. V teň deň nastal v dôsledku dohody o odkúpení spoločnosti UAL Corporation, materskej spoločnosti United Airlines, v hodnote 6,75 miliardy dolárov krach globálnych trhov.

Pred viac ako siedmimi rokmi zorganizoval zasa ISIS v piatok 13. novembra 2015 v Paríži niekoľko teroristických útokov, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a stovky zranených.

Nie všetko je však v piatok trinásteho iba čierne. V tento deň sa totiž udialo aj niekoľko pozitívnych vecí. Slávny nápis Hollywood, pôvodne Hollywoodland, oficiálne priviezli do Los Angeles v piatok 13. júla 1923. Pôvodne mal len propagovať sídlisko. Inštaláciu na kopci Mount Lee plánovali ponechať len rok a pol, medzičasom sa však stala medzinárodne známym symbolom a dodnes je jednou z najväčších tamojších turistických atrakcií.

Presne v ten istý deň objavilo Americké prírodovedné múzeum aj prvé fosílie dinosaurích vajec v Mongolsku.

A skutočne, nie všade na svete je piatok trinásteho považovaný za nešťastný. V Taliansku majú na smolu vyhradené piatky sedemnásteho a v Španielsku dbajú na zvýšenú opatrnosť v utorky trinásteho. Utorky tam celkovo nie sú veľmi populárne. Známe je ich úslovie: „V utorok sa nežeň ani nezačínaj cestu.“

Naopak, za šťastné považujú číslo trinásť napríklad v Indii, po pandžábsky sa trinásť povie tera, čo tiež znamená tvoj. V Číne sa zasa miesto trinástky obávajú skôr čísla štyri. Vyslovuje sa takmer rovnako ako slovo smrť.

Vyslúžil si aj psychologický termín

Strach z čísla trinásť si dokonca vyslúžil psychologický termín – triskaidekafóbia. Ide o chorobný strach z čísla trinásť. Ľudia, ktorí trpia touto diagnózou, sa ukrutne boja akejkoľvek konfrontácie s číslom trinásť.

Strach z trinástky je taký rozšírený, že v niektorých hoteloch dokonca vôbec nenájdete izbu s číslom 13. Inde zasa vo výťahu medzi 12. a 14. poschodím to trináste chýba. Fyzicky síce existuje, no je inak označené alebo slúži ako technické skladisko.

Triskaidekafóbiu si ľudia občas mýlia s paraskevidekatriafóbiou, čiže strachom z nešťastného piatka trinásteho.

Pre niekoho môže byť skutočne nešťastný

Napriek tomu, že ide podľa mnohých len o poveru, pozorovania odborníkov potvrdzujú, že pre niekoho môže byť piatok trinásteho reálne nešťastný, zvyknú mať viac nehôd alebo ochorejú.

Ako však zdôrazňujú, v drvivej väčšine prípadov ide o obyčajnú autosugesciu – človek si zafixuje, že sa mu v tento deň niečo nepodarí a to sa napokon i stane. Môžu tiež z tohto dňa podvedome cítiť úzkosť a obavy, a tak sú roztržitejší.

Strachujúca sa žena. Zdroj: iStockphoto.com

Mnohí ľudia majú z piatka trinásteho úzkosť a obavy. Zdroj: iStockphoto.com

Inštitút pre zvládanie stresu a fóbií v Asheville v Severnej Karolíne odhaduje, že Spojené štáty každý piatok trinásteho stratia 800 až 900 miliónov dolárov len preto, že ľudia vtedy nerobia veľké nákupy, necestujú a mnohí nejdú radšej ani do práce.

Významnú rolu pri tomto dni na druhej strane podľa vedcov hrá aj selektívnosť pamäti – ak by sa podľa nich stalo to isté v iný deň, nedržíte si to v pamäti, no ak sa stane niečo zlé v piatok 13., smolu si automaticky spojíte s dátumom.

Povier sa len tak ľahko nezbavíme

Povery podľa Rebeccy Borahovej zároveň pretrvávajú po stáročia aj preto, že sa šírili práve formou príbehov. „Ak chcete, aby niečomu niekto uveril, radšej mu povedzte príbeh či anekdotu než štatistiku,“ hovorí odborníčka.

Literatúra je podľa nej po stáročia plná rozprávok a príbehov, v ktorých piatok figuruje ako nepriaznivý deň a číslo trinásť ako nepriaznivé číslo. Trinásťčlenné zoskupenia podľa povier pozývajú nešťastie. Aj preto sa napríklad v svetoznámom Hobitovi stal Bilbo 14. členom skupiny – mali sa vďaka nemu vyhnúť nešťastiu. A v šírení negatívneho mena tomuto dňu podľa odborníčky pokračujú aj mnohé nové filmy, ktoré si odkaz naň nesú už vo svojich názvoch (napríklad Freaky Friday alebo Friday the 13th). Domnieva sa teda, že sa len tak ľahko negatívnych pocitov v súvislosti s piatkom trinásteho nezbavíme.

Tento rok nás piatok trinásteho čaká ešte raz, a to v októbri.

Zdroje: Phys.org, History, Wikipedia1, Wikipedia2, The Telegraph, Live Science

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky