Dnešný sviatok je oslavou všetkých učiteľov, ako aj nepedagogických a odborných zamestnancov, ich práce, snahy i trpezlivosti.

Výnimočné učiteľky a finalistky ôsmeho ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča. Zľava Mária Wagnerová, Martina Gánovská, Hedviga Turčeková. Zdroj: FB Nadácia Dionýza Ilkoviča
Dnes je Deň učiteľov, ktorým si pripomíname ich zásluhy pri formovaní budúcich generácií. Pedagógovia zohrávajú v životoch detí aj mladých ľudí významnú úlohu. Okrem toho, že im odovzdávajú vedomosti, sú žiakom neraz aj oporou, inšpiráciou a vzorom. Za každým úspechom mladého talentu často stojí práve práca učiteľov, ktorí v študentoch dokázali prebudiť záujem o štúdium, chuť dozvedieť sa viac a objavovať nepoznané.
Dnešný sviatok je tak príležitosťou na to, aby sme im prejavili vďaku i úctu. Tie patria nielen učiteľom, ale aj nepedagogickým a odborným zamestnancom a špeciálnym pedagógom za ich prácu, trpezlivosť, odhodlanie, snahu, pokoj, rozvahu a osobný vklad.
Na Slovensku a v Česku slávime Deň učiteľov 28. marca už od roku 1955. Pripomíname si ním narodenie významného pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jána Amosa Komenského, ktorý sa narodil 28. marca 1592.
Ocenenie zanietených učiteľov
Pedagogických i nepedagogických pracovníkov, ktorí sa v rámci mimoškolskej činnosti aktívne podieľajú na rozvoji talentu študentov a pomáhajú im dosahovať medzinárodné úspechy, oceňuje aj Nadácia Dionýza Ilkoviča. Tento rok vyhlásila už deviaty ročník Ceny Dionýza Ilkoviča. Verejnosť môže výnimočných mentorov nominovať do 30. júna 2025.

Nadácia Dionýza Ilkoviča ocení výnimočných pedagógov už deviatykrát. Zdroj: FB Nadácia Dionýza Ilkoviča
Cena Dionýza Ilkoviča oceňuje už deviaty rok zanietených pedagógov, ktorí dávajú mladým ľuďom príležitosť rozvíjať sa v oblastiach presahujúcich bežné školské osnovy. V študentoch dokážu prebudiť aj záujem o prírodné vedy, pretože vytvárajú prostredie, kde sa teoretické poznatky menia na skutočné vedecké bádanie.
„Pri tom, aká malá krajina sme, dokážeme vďaka systematickej práci s nadanými žiakmi dosahovať vynikajúce výsledky v medzinárodných súťažiach. Táto práca si však vyžaduje nielen odborné vedenie pedagógov, ale predovšetkým ich nasadenie a ochotu pracovať s talentmi nad rámec bežných povinností. Ocenením týchto zanietených mentorov im dávame najavo, že si ich prácu vážime, a zároveň motivujeme ďalšiu generáciu učiteľov pokračovať v tejto výnimočnej práci,” uvádza doc. RNDr. Martin Plesch, PhD., predseda poroty Ceny Dionýza Ilkoviča a prezident Medzinárodného turnaja mladých fyzikov.
Minuloročné finalistky menia spôsob vyučovania prírodných vied
Minister školstva Tomáš Drucker odovzdal minulý rok počas slávnostného galavečera v bratislavskej Redute ocenenie trom pedagogičkám. Finalistka Hedviga Turčeková z košického gymnázia inšpiruje študentov k medicínskej dráhe prostredníctvom praktického krúžku prvej pomoci. Mária Wagnerová z gymnázia v Žiari nad Hronom vedie krúžky robotiky a programovania, kde študenti pod jej vedením vytvorili aplikáciu na spoločné cestovanie šetriacu životné prostredie.
Titul víťazky získala Martina Gánovská, ktorá už 22 rokov prináša študentom Strednej odbornej školy polytechnickej Jana Antonína Baťu vo Svite inšpiratívny pohľad na chémiu ako nástroj pochopenia a riešenia environmentálnych problémov. „So zanietenými študentmi je radosť pracovať, lebo chcú, sú zvedaví, aktívni a majú obrovské množstvo otázok. Bývame tu spolu dlho do večera, niekedy ich odtiaľto doslova vyháňam,” opisuje svoj prístup Gánovská, ktorá okrem výučby spolupracuje s NASA na projekte GLOBE a pomohla pritiahnuť prestížnu konferenciu Globe Games po 15 rokoch na Slovensko.
Všetky tri ocenené finalistky majú nielen výnimočný prístup k výučbe, ale spájajú ich aj medzinárodné úspechy, ktoré dosiahli ich študenti. Zverenci Martiny Gánovskej získali 6. miesto na svetovom podujatí Grand Prix Chimique. Mladí informatici pod vedením Márie Wagnerovej sa zaradili medzi svetovú špičku v robotike, keď v roku 2022 získali 2. miesto na súťaži FIRST Global Challenge. Študenti Hedvigy Turčekovej priniesli bronz z Medzinárodnej biologickej olympiády. Tieto úspechy potvrdzujú, že spojenie vedy s praxou a účasť na prestížnych medzinárodných súťažiach sú najlepšou cestou k motivácii mladej generácie pre prírodné vedy.
Nominácie na Cenu Dionýza Ilkoviča
O Cenu Dionýza Ilkoviča sa môže uchádzať pedagóg aj nepedagogický dobrovoľník, ktorý sa podieľa na rozvoji mimoškolskej činnosti určenej žiakom základných a stredných škôl v predmetoch matematika, fyzika, chémia, biológia a informatika.
Inšpiratívne osobnosti je možné nominovať prostredníctvom formulára online na stránke www.nadaciadi.sk. Slávnostný galavečer, na ktorom Nadácia Dionýza Ilkoviča vyhlási víťazov a udelí Cenu Dionýza Ilkoviča, sa uskutoční v novembri 2025.
Nominačný proces sa uzavrie v júni
Nominovať výnimočných pedagógov môže ktokoľvek, kto vníma ich prácu a pridanú hodnotu. Predovšetkým sú to kolegovia, riaditelia škôl alebo bývalí či súčasní študenti a ich rodičia.
Finalistov spomedzi nominovaných z celého Slovenska následne vyberá odborná porota, ktorá hodnotí ich pôsobenie a prínos na základe dĺžky trvania a udržateľnosti mimoškolskej činnosti, jej výsledkov, rozsahu, ale tiež na základe inovatívneho prístupu mentorov.
Zdroj: TS Seesame, MŠVVaM SR (1, 2)
(zh)