Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Väčšina Slovákov chce intenzívnejšiu spoluprácu na európskej úrovni

Marta Bartošovičová

Ilustračný obrázok

Európania sú aj napriek brexitu súdržnejší a volajú po väčšej spolupráci, ukazuje najnovší prieskum nemeckej nadácie. Nemecký think-tank Friedrich-Ebert-Stifung (FES) sa začiatkom leta pýtal občanov ôsmich členských krajín na ich názory na Európsku úniu. Prieskum má byť podkladom pre debaty o budúcnosti EÚ v kontexte blížiaceho sa brexitu.

Slovákom budú Briti chýbať

Až polovica Slovákov si myslí, že brexit Európsku úniu oslabí. Je to najviac zo všetkých krajín, ktoré sa prieskumu zúčastnili. Najmä v južnejších krajinách však majú občania pocit, že odchod Británie môže Únii skôr pomôcť. V Španielsku si to myslí takmer štvrtina opýtaných.

Podľa FES blížiaci sa brexit vyvolal v zostávajúcich členských krajinách pocit súdržnosti. Od roku 2015 sa percento občanov EÚ, podľa ktorých výhody členstva prevažujú nad nevýhodami, značne zvýšilo, priemerne o 16 percentuálnych bodov. Na Slovensku ide o 26 percentuálnych bodov, čo predstavuje druhý najväčší nárast (po Nemecku).

Viac výhod než nevýhod vidí za členstvom v EÚ vyše polovica Slovákov. Ešte o niečo viac je to v Nemecku a Španielsku. Naopak, Česi a Taliani nemajú jednoznačný názor. Tretina si myslí, že byť v EÚ je výhodné, tretina, že nevýhodné a podľa tretiny sa výhody a nevýhody vyvažujú.

Členstvo v EÚ ako príležitosť

Až 68 percent Slovákov si myslí, že vďaka Európskej únii ich krajina bohatne. To je najviac zo všetkých krajín. Naopak v Česku a Taliansku prevažuje pocit, že kvôli EÚ chudobnejú. Rovnako najviac Slovákov verí, že členstvo v EÚ pre nich predstavuje skôr príležitosť než riziko.

Príležitosť vidia Slováci aj v práci v zahraničí. Na Slovensku a v Španielsku si až tri štvrtiny opýtaných myslí, že občania EÚ by mali mať bezpodmienečné právo hľadať si zamestnanie v iných členských štátoch. Naopak, v krajinách, kde ľudia za prácou väčšinou prichádzajú, teda vo Švédsku, Francúzsku a Holandsku, tento názor zdieľa len okolo 30 percent občanov.

Utečenci najviac trápia Čechov a Slovákov

Až 60 percent opýtaných Európanov by si želalo viac spolupráce na úrovni EÚ. Najviac v Nemecku, kde je za väčšie právomoci EÚ až 80 percent opýtaných. Česká republika je jediná z krajín prieskumu, kde by občania privítali skôr menej spolupráce.

Čo sa týka konkrétnych problémov, ktoré by mala Európska únia riešiť, na prvom mieste ostáva utečenecká kríza. Za najväčší problém ju označili až tri štvrtiny Čechov a Slovákov, naopak len desať percent Španielov. Do Španielska pritom len od začiatku tohto roka prišlo okolo 9 300 migrantov.

Pri otázke, či by mala o regulácii a rozdelení migrantov rozhodovať EÚ alebo národné štáty samostatne, drvivá väčšina Slovákov a Čechov zvolila rozhodovanie na národnej úrovni. V EÚ však tvoria skôr výnimku, okrem Holanďanov by väčšina občanov ostatných krajín prijala, aby rozhodovanie prebiehalo na európskej úrovni.

Pravicoví populisti majú úspech

Prieskum si posvietil aj na zvoliteľnosť populistických pravicových strán. Na Slovensku podľa nich do tejto kategórie spadá ĽS Naše Slovensko a strana Sme rodina. Podobné strany majú podľa prieskumu najväčšiu šancu byť zvolené vo Švédsku, kde ich ako prvú voľbu označilo 23 percent opýtaných. Na Slovensku je toto číslo 15 percent.

Dokopy by nad voľbou populistickej pravicovej strany uvažovalo 32 percent Slovákov, čo je takmer rovnako ako v ostatných krajinách prieskumu. Výnimkou je Nemecko, kde by nad voľbou takýchto strán uvažovalo len 12 percent opýtaných.

 

Autorka: Katarína Mertanová

Zdroj: Euractiv.sk, 23. 8. 2017

Zdroj foto: Pixabay.com

Uverejnila: MB

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky