Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Marta Bartošovičová

Pamätník – Múzeum SNP v Banskej Bystrici

Pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania uskutočnia sa v Banskej Bystrici celoštátne oslavy, ktoré sa konajú pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho. Hlavní organizátori podujatia – Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP – sa rozhodli urobiť toto výročie viac výnimočné a programom pritiahnuť do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska.

Program osláv 75. výročia SNP

28. augusta 2019 (streda)

Oslavy 75. výročia SNP odštartuje vo Zvolene o 12.00 hod. jazda dobovej cyklistickej eskadróny s klubmi vojenskej histórie Golian, Stred a Carpathia. Vojaci sa v dobových uniformách sformujú na Námestí SNP a v sprievode historických vozidiel sa vydajú na cestu do Banskej Bystrice cez okolité obce. O 16.00 hod. prejde cyklistická eskadróna cez Námestie SNP v Banskej Bystrici do areálu Pamätníka SNP.

Jazda dobovej cyklistickej eskadróny (Zvolen – Banská Bystrica)

V ten istý deň (28. 8. 2019) o 12.00 hod. sa začne v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici predaj 3. série 0 euro suvenírovej bankovky Múzea SNP. Do predaja bude uvedených 10 000 ks a záujemcovia si budú môcť kúpiť maximálne 3 ks bankoviek.

V pietnej sieni Pamätníka SNP sa o 17.00 hod. uskutoční pietny akt uloženia pozostatkov neznámeho povstaleckého vojaka.

V predvečer 75. výročia SNP (28. 8. 2019 o 18.00 hod.) sa v Štátnej opere v Banskej Bystrici uskutoční slávnostný koncert sólistov opery a odovzdávanie cien Múzea SNP za rok 2018 osobnostiam, ktoré aktívne podporujú činnosť múzea. 

Suvenírová bankovka Múzea SNP

Suvenírová bankovka Múzea SNP

29. augusta 2019 (štvrtok) 

Celoštátne oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici sa začnú o 10.00 hod. preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, po ktorom nasleduje pietny akt kladenia vencov.

Slávnostné zhromaždenie v areáli Pamätníka SNP sa začne o 10.50 hod. Odznejú na ňom príhovory hostí, najvyšších štátnych predstaviteľov, organizátorov a partnerov podujatia.  Táto historická udalosť spája nielen Slovákov, ale i mnohé ďalšie krajiny, ktoré sa zúčastnili odboja, preto sa očakáva aj účasť viacerých zahraničných hostí. Súčasťou osláv je aj oceňovanie vojnových veteránov. Slávnostné príhovory budú popretkávané kultúrnym programom. 

Účastníkom Slovenského národného povstania patrí naša úcta

Vojnovým veteránom patrí naša úcta

Kultúrny program a sprievodné aktivity

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o Slovenskom národnom povstaní, slávnostná vojenská prehliadka, večerný galaprogram s bohatým obsadením a videomapping. V areáli Pamätníka SNP bude pripravený dobový vojenský tábor. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach.

O 14.00 hod. bude koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders, ktorý sa špecializuje na autentickú interpretáciu jazzovej hudby 20. a 30. rokov.

Po 14-tej hodine bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne. K dispozícii bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Poštová známka k 75. výročiu SNP

V čase od 15.00 do 16.30 hod. je na programe slávnostná vojenská prehliadka za účasti 1 500 vojakov rozdelených do viac ako 35 celkov. Vojaci chcú aj týmto spôsobom vzdať hold hrdinom, ktorí bojovali za rovnaké princípy a idey, ktoré sú dnes piliermi vojenských tradícií Slovenskej republiky, a to boj za mier, demokraciu, rovnosť a predovšetkým boj proti fašizmu. 

Rezort obrany v tejto súvislosti zôrazňuje, že vojenská prehliadka nemá žiadnym spôsobom demonštrovať silu, či podporovať vojenské riešenia konfliktov. Zároveň však ide o príležitosť, aby občania mohli vidieť pokrok v modernizácii ozbrojených síl. Na prehliadke budú mať zastúpenie pozemné i vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, ako aj  Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny a Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. 

Na programe o 17.00 hod. je vystúpenie Slovenského ľudového umeleckého kolektívu SĽUK a o 17.45 hod. premietanie filmu Povstanie. 

Pod Pamätníkom SNP sa začne o 20.30 hod. galaprogram, v rámci ktorého vystúpia: Miroslav Dvorský, Kristína, Miro Žbirka, skupina Desmod, The Duchon´s,  La Gioia, Ryan Martin Bradshaw. Rovnako sa môžeme tešiť na umelecké súbory Lúčnica, SĽUK a Slovenské divadlo tanca. RTVS bude večerný galaprogram vysielať v priamom prenose.

Večerný program obohatí špeciálny videomapping na priečelí Múzea SNP a ohňostroj.

Organizátorom osláv budú pomáhať aj študenti zo stredných škôl, ktorých zastrešuje občianske združenie Future – budúcnosť pre mladých. Pripomíname, že oslavy 75. výročia SNP budú sprevádzané aj obmedzeniami, ktoré súvisia s prípravou a uskutočnením vojenskej prehliadky a bezpečnostnými opatreniami počas 29. augusta. 

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a fotozdroj: www.mksr.sk/aktuality-ministerstva-kultury-36.html?id=1859

www.mod.gov.sk/45222-sk/celostatne-oslavy-75-vyrocia-slovenskeho-narodneho-povstania/

www.muzeumsnp.sk/

www.banskabystrica.sk/samosprava/oslavy-75-vyrocia-snp/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky