Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nobelova cena za mier 2018 ide do rúk konžského lekára Denisa Mukwegea a irackej jezídky Nadii Muradovej

VEDA NA DOSAH

Denis Mukwege a Nadia Muradová; Autor foto: Ill. Niklas Elmehed. © Nobel Media

Konžský lekár Denis Mukwege a iracká jezídka Nadia Muradová. To sú osobnosti, ktorých prínos v boji proti vojnovým zločinom bol ocenený Nobelovou cenou – každý z polovice. Dvojica tohtoročných laureátov bola vybraná za ich „úsilie smerujúce k tomu, aby sa sexuálne násilie prestalo používať ako zbraň vo vojnách a ozbrojených konfliktoch“.

Výsledky oznámil nórsky Nobelov výbor v Osle. Tento raz komisia vyberala spomedzi 216 nominovaných osobností a 115 organizácií.

Denis Mukwege (63) venoval svoj život obrane obetí sexuálneho zneužívania, ku ktorému dochádza v rámci ozbrojených konfliktov v Konžskej demokratickej republike. Je gynekológom v nemocnici v africkej Konžskej demokratickej republike, kde sa staral o tisíce dievčat a žien, ktoré sa stali obeťami znásilnenia. Túto nemocnicu založil v roku 1999 v provincii Južné Kivu. Vo svojej reakcii k zisku ocenenia uviedol, že takéto uznanie „dáva nádej“ obetiam znásilnenia, udelením ceny je „poctený“ a že „si nemyslel, že jeho boj bude takto ocenený“. „Táto cena dáva nádej ženám, ktoré boli znásilnené, že sa na ne nezabudlo, že svet vie o tom, čo prekonávajú,“ povedal Mukwege.

Nadia Muradová je aktivistka z náboženskej menšiny jezídov, ktorá trpela ako sexuálna otrokyňa Islamského štátu. Islamskí radikáli jej zabili matku aj šesť bratov, no napokon sa jej podarilo zo zajatia na severe Iraku utiecť. Podarilo sa jej upriamiť pozornosť na utrpenie, ktoré znášajú jezídi. Poukazovala najmä na to, že islamskí radikáli často zneužívajú jezídky ako sexuálne otrokyne.

Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo, ostatné v hlavnom meste Švédska Štokholm. Laureátom ju slávnostne odovzdajú 10. decembra, na výročie smrti Alfreda Nobela.

Čo sa týka Nobelovej ceny za literatúru, Švédska akadémia rozhodla, že tento rok ju neudelí. Údajným dôvodom je škandál okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov. Meno laureáta Nobelovej ceny za literatúru za rok 2018 má byť oznámené až na budúci rok spolu s menom laureáta za rok 2019.

 

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.nobelprize.org/prizes/peace/

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Autor foto: Ill. Niklas Elmehed. © Nobel Media

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky