Ocenili výskum vplyvu črevnej zápchy na párenie škorpiónov či prečo ľudia nerozumejú právnym dokumentom.
Ig Nobelove ceny sa považujú za vtipné príbuzné Nobelových cien, pretože sa odovzdávajú za výskumy, ktoré najprv človeka rozosmejú, no napokon ho prinútia zamyslieť sa. Každoročne od roku 1991 ich udeľuje časopis o vedeckom humore Annals of Improbable Research (Kronika neuveriteľného výskumu), ktorý je satirou zameranou na akademické časopisy.
Takzvané antinobelovky odovzdávajú skutoční laureáti Nobelovej ceny. Tento rok to bola napríklad Frances Arnoldová, nositeľka ceny za chémiu, a Donny Stricklandová, ktorá ju získala za fyziku, obe v roku 2018. Celé podujatie je bláznivé a ceny pre víťazov sú takisto vtipné. Každý víťazný tím získal tentoraz desaťbiliónovú bankovku v už neexistujúcej mene zo Zimbabwe.
Ig Nobelova cena za figurínu losa
Víťazom Ig Nobelovej ceny v kategórii bezpečnostného inžinierstva sa tento rok stal švédsky výskumník Magnus Gens, ktorý v rámci diplomovej práce vytvoril figurínu losa na nárazovú skúšku (takzvaný crash-test). Losy predstavujú na mnohých miestach po celom svete veľké nebezpečenstvo.
Podľa spravodajského portálu BBC News len vo Švédsku automobily každoročne zrazia tisíce losov, pričom prinajmenšom v desiatich prípadoch je následkom tejto zrážky smrť cestujúcich vo vozidle. Magnus pre BBC News povedal, že je na svoje ocenenie hrdý, aj keď sa výskumu na túto tému venoval pred desaťročím: „Určite bolo pre mňa zábavné a zaujímavé znovu otvoriť myšlienkové pochody tej doby.“
Hoci sa to tak na prvý pohľad nejaví, testovacia figurína zvieraťa, ktorú Magnus vytvoril, dôsledne vychádza z telesných parametrov skutočného losa. Magnus si naštudoval jeho anatómiu a zohľadnil nielen jeho veľkosť a tvar, ale aj nepravidelné rozloženie telesnej hmotnosti.
Figurína losa je skonštruovaná z niekoľkých hrubých gumených plátov obaľujúcich drôtený rám, ktorý tvorí jej kostru. Autá do nej pri testoch narážali rôznymi rýchlosťami a Magnus zdôraznil, že podľa ich výsledkov býva takáto zrážka vážna. „Ak los váži zhruba 250 až 300 kilogramov a auto asi 2 000 kilogramov, znamená to, že automobil pri náraze nespomalí natoľko, aby sa spustili airbagy,“ pripomenul Magnus. „Je to strašný náraz. Predné sklo sa rozbije a skončí v lone, v tvári a v trupe pasažierov na prednom sedadle a takmer pri tom odtrhne strechu z auta.“
Magnusova figurína losa našla uplatnenie, lebo niekoľko výrobcov vozidiel si ju vybralo na vykonanie experimentov.
Ako zápcha ovplyvňuje párenie škorpiónov
Antinobelovu cenu za biológiu získal Glauco Machado a Solimary García-Hernández z Univerzity São Paulo (USP) v Brazílii, ktorí skúmali, či a ako črevná zápcha ovplyvňuje vyhliadky škorpiónov na párenie. Keď škorpióny rovnako ako jaštery potrebujú uniknúť zvlášť nebezpečnému predátorovi, obetujú svoj chvost, vysvetlil magazín Cosmos. No na rozdiel od jašterov im nedorastie. To znamená, že stratia 25 percent telesnej hmotnosti a časť tráviaceho traktu aj konečníka, a preto trpia zápchou.
Našťastie, ako zistil výskumný tím čerstvo ocenený Ig Nobelovou cenou, na ich schopnosť pohybovať sa to nemá okamžitý vplyv. Znamená to, že kým zomrú na zápchu, môžu ešte niekoľko mesiacov pobehovať a hľadať si partnera.
Prečo ľudia nerozumejú právnym dokumentom
Ig Nobelova cenu za literatúru bola udelená medzinárodnému tímu výskumníkov za analýzu toho, čo zbytočne sťažuje pochopenie právnych dokumentov. Dôvodom nie je to, že by obsahovali ťažko pochopiteľné pojmy, ale to, že sú zle napísané: „V klauzule vloženej do stredu vezmete dve vety a jednu vložíte do stredu druhej. Takže ide o predmet, predmet, sloveso, predmet, sloveso, predmet,“ vysvetlil Francis Mollica, jeden z výskumníkov, ktorý prednáša v oblasti počítačovej kognitívnej vedy na Edinburskej univerzite.
Vedci dokonca robili experimenty a zistili, že problém pochopiť tieto klauzuly majú aj skúsení čitatelia.
Tím v súčasnosti pracuje na nadväzujúcom výskume, aby zistil, prečo sa to deje, a dúfajme, že aj preto, aby našiel spôsoby, ako to napraviť.
Keď dve srdcia bijú ako jedno
Česká neurovedkyňa Eliška Procházková a jej kolegovia z univerzity v Leidene dostali Ig Nobelovu cenu za aplikovanú kardiológiu. Spravodajský portál iDNES uviedol, že ju k tomu priviedol vlastný ľúbostný život, presnejšie jej skúsenosť s hľadaním partnera na zoznamovacích aplikáciách. Procházkovú zaujalo, že napriek prvotnému dojmu, že partner z aplikácie sa k nej hodí, na osobnom stretnutí nepreskočila iskra. Rozhodla sa preto preskúmať fyziologické reakcie ľudí, ktorým dohodla rande naslepo.
Jej zistenie krásne vyjadruje ľudová múdrosť, že srdcia zamilovaných bijú ako jedno. Dvojiciam, ktoré sa navzájom priťahovali, sa totiž srdcové frekvencie synchronizovali.
Ďalší laureáti Ig Nobelovej ceny 2022
- Frank Fish s kolegami, ktorí sa snažili pochopiť, ako káčatká dokážu plávať v rade za matkou, dostali cenu za fyziku.
- Gen Macuzaki a jeho tím si odniesli cenu za inžinierstvo za pokus objaviť najefektívnejší spôsob, ako môžu ľudia používať prsty pri otáčaní gombíka.
- Cenu za dejiny umenia získal Peter de Smet a Nicholas Hellmuth za štúdiu „Multidisciplinárny prístup k rituálnym klystírovým scénam na starovekej mayskej keramike“.
- Cena za mier išla do rúk Ťün-chuej Wua a jeho kolegov za vývoj algoritmu, ktorý má pomôcť klebetníkom rozhodnúť sa, kedy povedať pravdu a kedy klamať.
- Cenu za ekonómiu si odniesol tím Alessandra Pluchina za to, že matematicky vysvetlil, prečo sa úspech najčastejšie nedostáva k najtalentovanejším ľuďom, ale k tým najšťastnejším.