Nájdený gorgosaurus, predchodca tyranosaura, si krátko pred smrťou pochutnával na operených dinosauroch, predkoch súčasných vtákov.
Asi pred 75 miliónmi rokmi si istý dinosaurus dal na obed stehno z predka dnešného moriaka. Vtedy netušil, že je to posledné jedlo v jeho živote. O niekoľko dní nato uhynul v koryte rieky.
Telo dinosaura však postupne pokryli sedimenty, a tak ho ochránili pred definitívnym zánikom. Mŕtvy gorgosaurus, ktorý meral na šírku bedier 5,5 metra, je vôbec prvým tyranosaurom, ktorému sa zachoval obsah žalúdka.
Paleontológovia v kanadskej Alberte tak majú dnes zaujímavý čriepok do skladačky potravového správania dávnych dravých veľjašterov. Okrem obsahu žalúdka objavili aj časť jašterovej lebky a panvy.
Predkovia obávaného tyranosaura
Gorgosaury, predkovia obávaného tyranosaura, s obľubou konzumovali aj bylinožravých príbuzných. Svedčia o tom nájdené koprolity, teda skamenený trus spomínaných dinosaurov. Aktuálne objavený exemplár však dal prednosť opereným dinosaurom, predkom súčasných vtákov.
„Vďaka nemu máme fyzický dôkaz, že mladé tyranosaury sa nielenže živili inými živočíchmi než tie dospelé, ale svoju korisť aj inak napádali,“ ozrejmil autor štúdie François Therrien z Kráľovského Tyrrellovho múzea v Drumhellere v kanadskej Alberte.
Mladé tyranosaury boli rýchle stredne veľké predátory, čo im zrejme poskytovalo i evolučnú výhodu. V mladosti totiž boli schopné loviť aj jaštery vo veľkosti človeka a na predátory hrozivej veľkosti dorástli až postupne.
Táto skutočnosť môže vysvetľovať zvláštnosť fosílneho záznamu z obdobia neskorej kriedy, keď výskumníci v Severnej Amerike našli na jednom mieste len ťažkotonážne veľjaštery a množstvo jašterov vo veľkosti človeka, ale nijakého zástupcu strednej triedy.
Čo obsahuje gorgosaurov žalúdok?
Obsah žalúdka objaveného gorgosaura tvoria zadné končatiny a kus zadnej časti tela menšieho dinosaura z rodu Citipes, ktorý čiastočne pripomína kazuára.
Predchodca tyranosaura zožral za posledný týždeň svojho života dokonca dva dinosaury. Oba mali menej než rok a v útrobách tyranosaura sa ocitli niekoľko dní po sebe.
Keďže na ich kosti pôsobilo agresívne prostredie vnútri gorgosaurovho žalúdka, ide o najlepšie zachované fosílie tohto živočícha, aké sa kedy našli.
Zdroj: 21. století, Calagary Herald
(af)