Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Strieborné výročie Ľadového muža

VEDA NA DOSAH

Rekonštrukcia podoby Ľadového muža, foto South Tyrol Museum of Archaeology

V septembri uplynie štvrť storočia od objavu múmie, známej pod menom Ötzi. Našli ju v alpskom ľadovci a jej vek archeológovia odhadli na 5 200 – 5 300 rokov.

Ötzi dostal meno podľa miesta nálezu v priesmyku v Ötztalských Alpách, ale je známy aj ako Ľadový muž. Žil v medenej dobe a na tie časy to bol už pomerne starý človek. Analýzy mrazom mumifikovaného tela, zachovaného výstroja a zachovanej výzbroje priniesli mnoho nového o vtedajšom drsnom živote. Zomrel na zranenia, ktoré utrpel pri konflikte. Nebol v ňom však len obeťou.

Túra s historickým nálezom

Novodobá časť Ötziho príbehu sa začala 19. septembra 1991. Nemeckí turisti Helmut a Erika Simonovci sa vybrali na túru z chaty Similaunhütte blízko štítu Fineilspitze (3 514 m n. m.) v Schnalskammskej skupine Ötztalských Álp na taliansko-rakúskom pohraničí. Mierili na východný hrebeň štítu. Medzi priesmykmi Hauslabjoch a Tisenjoch zišli z chodníka do voľného terénu a pri vrchole Similaun narazili vo výške 3 210 m n. m. na telo, ktoré bolo pod trupom uväznené v ľade. Mysleli si, že je to nedávno stratený horolezec. Nález ohlásili na chate.

Na druhý deň sa v sprievode chatára vypravil k telu horský policajt, aby ho spoločne vyslobodili z ľadu, no neuspeli. Tretí deň už bolo pri náleze rušno. Pozrieť sa prišiel aj slávny horolezec Reinhold Messner. Telo napokon vyslobodili 22. septembra. Keďže sa zdalo, že miesto je na rakúskej strane, dopravili ho do Innsbrucku a to aj s vecami, ktoré ležali pri tele. Innsbrucký archeológ Konrad Spindler podľa nich určil, že múmia má prinajmenšom 4 000 rokov.

Geodeti v októbri 1991 však zistili, že miesto nálezu leží na talianskej strane, necelých 100 metrov od rakúskej hranice. Z toho vyplynul nárok, vznesený talianskym Južným Tirolskom. Uznalo však právo Innsbruckej univerzity dokončiť prvotné vedecké prezretie tela a jeho analýzu. Od roku 1998 sa už Ötzi nachádza v Juhotirolskom archeologickom múzeu v Bolzane.

Vedci nad Ötzim. Jeho výskumu sa venuje špeciálny inštitút European Academy

Poznatky o drsnom živote

Vedci múmiu, obsah jej útrob i nájdené artefakty podrobili pestrej palete meraní a vyšetrení vrátane genetickej analýzy. Múmia mala hmotnosť necelých 14 kg. Patrila približne 45-ročnému mužovi s pôvodnou hmotnosťou asi 61 kg a výškou 1,58 m.

Objav Ötziho múmie priniesol cenné podrobnosti o obyvateľovi Európy v medenej dobe. Vzhľadom na kontext to nebol typický vtedajší Európan. No zosobňuje najlepšie zachované dobové ľudské pozostatky. Alpský ľadovec Ötziho uložil sťaby do časovej kapsuly a topenie ľadovca v našej ére ho zasa odhalilo.

 

Autor: Zdeněk Urban

Foto: EURAC/Marion Lafogler; South Tyrol Museum of Archaeology

Uverejnila: ZVČ

 

Výsledky výskumu Ötziho múmie priniesli množstvo nových poznatkov o vtedajšom drsnom živote. Viac sa o nich dočítate v časopise Quark (číslo 9/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky