Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

So svätým Mikulášom sa spája mnoho príbehov. Poznáte ten o troch dcérach?

Justína Mertušová

Pripomína nám štedrosť a láskavosť.

Svätý Mikuláš prichádza do zasneženej dediny. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Našli ste si ráno 6. decembra v čižmách nejaké dobroty či ovocie? Nielen deti, ale aj dospelých prichádza každoročne potešiť v tento deň vzácna návšteva: svätý Mikuláš. Je obdivovaný pre svoju láskavosť a dar štedrosti, pričom sa jeho postava stala predmetom mnohých legiend. Poznáte tú o troch dcérach?

Kam siahajú jeho korene?

Svätý Mikuláš, inde známy ako Santa Claus alebo Kris Kringle, má dlhú históriu, ktorá je plná rozmanitých príbehov. Legenda o mužovi siaha k mníchovi menom Mikuláš. Jeho existenciu nepotvrdil žiadny historický dokument, takže o jeho živote vieme veľmi málo. Historici predpokladajú, že sa narodil niekedy okolo roku 280 po Kristovi v starovekom lýkijskom prístavnom meste Patara neďaleko Myry v dnešnom Turecku, a keď bol mladý, cestoval do Palestíny a Egypta.

Stal sa biskupom, bol uväznený a pravdepodobne mučený počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Diokleciánom. Za vlády Konštantína Veľkého ho potom prepustili. Existujú domnienky, že sa zúčastnil na prvom nicejskom koncile (v roku 325), kde údajne udrel heretika Aria do tváre.

Nádielka od Mikuláša. Zdroj: iStockphoto.com

Nádielka od Mikuláša. Zdroj: iStockphoto.com

Legenda o troch dcérach

Mikulášova povesť štedrosti a láskavosti neostala bez povšimnutia. Na jeho počesť vzniklo mnoho legiend a príbehov o zázrakoch, ktoré vykonal pre chudobných a nešťastných. Jedným z najznámejších je príbeh o záchrane troch sestier.

Celý príbeh sa začína mužom, ktorý sa ocitol na mizine. Mal tri dcéry, no nemohol im zabezpečiť veno, a tak sa rozhodol, že ich predá ako neviestky. Mikuláš sa dozvedel o tomto pláne a povedal si, že nenechá nešťastné ženy napospas. Do troch vrecúšok zabalil tri zlaté mince, za ktoré mohol chudobný otec vystrojiť svojim dcéram svadbu. Počas troch nocí Mikuláš zobral vždy jedno vrecúško a vhodil ho cez okno do domu. Niektoré príbehy dokonca hovoria, že vrecúška spadli do topánok.

V poslednú, tretiu noc chcel otec zistiť, kto zanecháva taký štedrý dar. Ostal hore a čakal, kto príde k oknu. Zistil, že je to Mikuláš, a z celého srdca mu ďakoval. Mikuláš na to povedal: „Mne neďakuj, ďakuj Bohu, ten vás neopustil, ja som len jeho posol.“

Ďalšie legendy hovoria o záchrane stratených námorníkov, nespravodlivo odsúdených na smrť či detí, o pomoci chorým a chudobným. V stredoveku sa Mikulášova sláva rozšírila do všetkých častí Európy. Stal sa patrónom Ruska a Grécka, charitatívnych bratstiev a cechov, detí, námorníkov, slobodných dievčat, obchodníkov a zástavníkov.

Overenie úlomku Mikulášovej kosti

Niekoľko zdrojov uvádza, že svätý Mikuláš zomrel 6. decembra 343, a práve preto slávime sviatok v tento deň. Mikulášove relikvie sú uložené v Bazilike svätého Mikuláša (San Nicola) v Bari z 11. storočia, hoci ich fragmenty získali kostoly po celom svete.

V roku 2017 tím z Oxfordskej univerzity testoval rádiokarbónovou metódou úlomok panvovej kosti, o ktorom sa hovorí, že pochádza z tela svätého Mikuláša. Test potvrdil, že úlomok, ktorý vlastnil americký kňaz, pochádza z obdobia, keď tento svätec žil.

Zdroj: Britannica, Grkathe, Biography, History

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky