Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Potápač objavil pri pobreží Sardínie desaťtisíce antických mincí

VEDA NA DOSAH

Podľa talianskeho ministerstva kultúry ide o jeden z najväčších numizmatických nálezov posledných rokov. Mince sa zachovali v dobrom stave.

Potápači vylovili z vody okolo 30 000 až 50 000 antických mincí. Zdroj: Ministero della cultura

Potápači vylovili z vody okolo 30 000 až 50 000 antických mincí. Zdroj: Ministero della cultura

Potápač objavil v pobrežných vodách Sardínie viac než 30 000 dobre zachovaných mincí. Poklad pochádza pravdepodobne z čias Konštantína Veľkého.

Významný numizmatický nález

Mincí je toľko, že ich je ťažké spočítať. Predstavu o celkovom počte mincí odborníci získali po tom, ako nález odvážili. Podľa talianskeho ministerstva kultúry sa počet mincí odhaduje na 30 000 až 50 000 kusov. Podľa talianskeho ministerstva kultúry, ktoré cituje generálneho riaditeľa talianskeho Archeologického úradu Luigiho La Roccu, je tento nález mincí jedným z najvýznamnejších numizmatických objavov za posledné roky. „Poklad nájdený vo vodách neďaleko Arzacheny predstavuje jeden z najvýznamnejších nálezov numizmatických artefaktov za posledné roky a opäť zdôrazňuje bohatstvo i význam archeologického dedičstva, ktoré morské dno našich morí, kadiaľ sa od dávnych čias plavili ľudia i tovar, stále uchováva a ochraňuje. Je to výnimočné, ale aj veľmi krehké dedičstvo, neustále ohrozované prírodnými javmi a ľudskou činnosťou, na ktorého ochranu ministerstvo prostredníctvom činnosti svojich štruktúr vyvinulo mimoriadne účinné metodiky a techniky obnovy a ochrany,“ uviedol.

Poklad nájdený vo vodách neďaleko Arzacheny predstavuje jeden z najvýznamnejších nálezov numizmatických artefaktov za posledné roky a opäť zdôrazňuje bohatstvo i význam archeologického dedičstva, ktoré morské dno našich morí, kadiaľ sa od dávnych čias plavili ľudia i tovar, stále uchováva a ochraňuje.

Bronzové follis

Bronzové mince pochádzajú z obdobia neskorej antiky a odborníci ich označujú ako follis. Podľa expertov ich možno datovať do obdobia medzi rokmi 324 a 340 n. l. Odhady datovania podporujú mince s vyobrazením Konštantína Veľkého a ďalších členov jeho rodiny.

Mimoriadny nález mincí z morského dna Stredozemného mora neďaleko Arzacheny. Zdroj: Ministero della cultura

Mimoriadny nález mincí z morského dna Stredozemného mora neďaleko Arzacheny. Zdroj: Ministero della cultura

Od roku 346 sa razili aj iné typy mincí, tzv. centenionály (centenionalis), ktoré v tejto zbierke chýbajú, vysvetľuje ministerstvo. Mince pochádzajú takmer zo všetkých mincovní ríše, ktoré boli v tom čase aktívne, s výnimkou Antiochie, Alexandrie a Kartága.

Objavil ich náhodný potápač

Mimoriadny nález sa podaril potápačovi, ktorý nemá s archeológiou nič spoločné. Mince objavil náhodou v plytkej vode pri stredomorskom ostrove v blízkosti mesta Arzachena. Počas potápania sa v plytkých pobrežných vodách si vo vode všimol niečo kovové. Hneď na druhý deň vykonali úrady prieskumné ponory. Mince sú vo výnimočne dobrom stave. Odborníci zatiaľ narazili len na štyri poškodené mince, ale aj na nich bolo razenie dobre čitateľné.

Mince sa nachádzali na morskom dne na dvoch odlišných miestach. Ich poloha naznačuje, že sa na tomto mieste mohol kedysi nachádzať vrak lode. Vedci majú dve hypotézy: buď už pozostatky vraku v súčasnosti neexistujú, alebo sa nachádzajú tak hlboko, že je ťažké ich nájsť. V blízkosti mincí sa objavili aj amfory z dielní africkej a východnej proveniencie.

Veľký nález podobných mincí sa podarilo objaviť aj v roku 2013 v Seatone vo Veľkej Británii. Celkovo obsahoval 22 888 malých bronzových mincí.

Zdroj: Ministero della cultura, Spektrum.de

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky