Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Paleontológ z Univerzity Komenského v Bratislave pomohol objaviť nového plaza

VEDA NA DOSAH

Výskyt afrických plazov v Indii potvrdzuje, že tieto územia kedysi patrili k sebe.

Dnešný africký Cordylus imkeae. Zdroj: UK v Bratislave

Dnešný africký Cordylus imkeae. Zdroj: UK v Bratislave

Vedeckej skupine, ktorej súčasťou je aj paleontológ a evolučný biológ z Univerzity Komenského v Bratislave Andrej Čerňanský, sa podarilo objaviť plaza typického pre Afriku a Madagaskar v centrálnej časti Indie. O pravekej minulosti Indie sa vie stále pomerne málo a históriu tohto subkontinentu pomáhajú odhaľovať aj takéto nálezy. V spolupráci s indickými kolegami vyšla Čerňanskému v súčasnej dobe práca v časopise Cretaceous Research.

Nový jašter žil na konci éry dinosaurov

Nového plaza nazvali Deccansaurus palaeoindicus. Tento jašter žil na samotnom konci éry dinosaurov v oblasti Dekanských trapov vytvorených vulkanickou činnosťou. Táto vulkanická činnosť v Indii mala spolu s dopadom asteroidu tiež vplyv na vymieranie na konci druhohôr.

„Nález nám osvetľuje to, aké jaštery žili v Indii pred 66 miliónmi rokov. No je zaujímavý hlavne tým, čo nám vraví o Indii. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž predstavuje skupinu jašterov Cordyliformes, ktorá sa vyskytuje iba v Afrike a na Madagaskare,“ hovorí paleontológ Andrej Čerňanský z Prírodovedeckej fakulty UK. Dnes by sme ich nenašli nikde inde na svete.

Afrika s Indiou patrili k sebe

Výskyt týchto plazov v Indii, ktorá je súčasťou Ázie, nám dnes odhaľuje geografický rébus. India je totiž pripojená k Ázii len posledných 35 – 40 miliónov rokov a pri ich zrážke vznikli Himaláje. Pôvodne bol tento subkontinent súčasťou južných kontinentov, takzvanej Gondwany.

V jurskom období bola India spojená s Madagaskarom a Afrikou a spojenie s Madagaskarom pretrvávalo ešte pred 88 miliónmi rokmi. „Pred 66 miliónmi rokmi, v čase, keď žil Deccansaurus, bola India a Madagaskar stále pomerne blízko seba. A práve tento nový plaz z typicky africkej línie poukazuje na geografickú polohu Indie a jej pôvod a dávne prepojenie s Afrikou,“ dopĺňa Andrej Čerňanský.

Zdroj: TS UK v Bratislave

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky