Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mnohé predmety prvýkrát opustili Slovensko. Do USA priniesli výstavu Poklady Slovenska

VEDA NA DOSAH

Prvá zmienka o slovenskej emigrácii do Ameriky siaha až do roku 1695.

Výstava slovenských artefaktov, medzi ktorými sú aj také, ktoré prvýkrát opustili krajinu, potrvá do marca budúceho roka.

Súčasť výstavy Poklady Slovenska - 100 rokov histórie v americkom Cedar Rapids. Zdroj: SNM

Vlajka z roku 1848, ručne vyrezávané fajky či okuliare Alexandra Dubčeka. Z týchto a ďalších vyše 130 predmetov, z ktorých mnohé prvýkrát opustili Slovensko, pozostáva výstava v National Czech and Slovak Museum and Library (NCSML) v Cedar Rapids v americkej Iowe. Medzinárodný projekt Poklady Slovenska – 100 rokov histórie prináša nielen českej a slovenskej komunite, ale aj všetkým návštevníkom múzea príbeh našej krajiny.

Je vyrozprávaný prostredníctvom množstva predmetov zo zbierkového fondu Slovenského národného múzea – Historického múzea (SNM). Tieto artefakty návštevníkom výstavy približujú významné dejinné míľniky našej krajiny, tiež slovenské umenie, ľudovú kultúru, zvyky a tradície. Výstavu autorsky pripravilo SNM pri príležitosti 25. výročia založenia múzea v americkej Iowe. Výstava, ktorú otvorili 18. septembra, potrvá do 20. marca budúceho roka.

NCSML v Cedar Rapids otvorili za účasti prezidentov Billa Clintona, Michala Kováča a Václava Havla v roku 1995. Oslavu 25. výročia založenia múzea preložili o rok neskôr kvôli pandémii Covid-19.

„Príprava výstavy, ktorá je v takomto rozsahu prvá svojho druhu v zámorí, trvala viac ako rok. Predstavuje dôstojnú prezentáciu poznatkov o dejinách, umení a ľudovej kultúre Slovenska, za pomoci originálnych predmetov z nášho múzea,“ povedal po jej otvorení generálny riaditeľ SNM a autor výstavy Branislav Panis. Zároveň v rámci víkendového otvorenia poskytol jej prvým návštevníkom kurátorský sprievod.

Zbierkové predmety SNM do USA prepravili z Viedne do Chicaga letecky v špeciálnych boxoch. Súčasťou výstavy sú napríklad aj figurálne úle z 19. storočia, svadobná truhlica zo 17. storočia, okuliare Alexandra Dubčeka alebo umelecké diela Benku, Zmetáka a Brunovského.

„S nadšením sme prijali možnosť prezentovať v našom múzeu túto unikátnu výstavu zo zbierok Slovenského národného múzea. Výstava Poklady Slovenska – 100 rokov histórie má potenciál oboznámiť návštevníkov múzea s bohatstvom slovenskej histórie, kultúry a tradícií. Prvá zmienka o slovenskej emigrácii do Ameriky siaha až do roku 1695. Aj keď sa tretie, štvrté či piate generácie Američanov k svojim koreňom už zriedka hlásia, aktuálne v USA žije odhadom stále asi 2,5 milióna Slovákov, hlavne v Pennsylvánii, Ohiu, New Jersey a Illinois,“ hovorí Cecília Rokusek, prezidentka a generálna riaditeľka National Czech and Slovak Museum and Library v Cedar Rapids.

„Aj preto je význam našej unikátnej výstavy nesmierny. Je našou zodpovednosťou ako kultúrnej ustanovizne vzdelávať všetkých ľudí, bez ohľadu na ich vek či prostredie, z ktorého vzišli, v oblasti kultúry a takto komunikovať jej význam pre spoločnosť a svet,“ dodala.

Zdroj: Tlačová správa Slovenského národného múzea, NCSML

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky