Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astrobiologička Michaela Musilová a spoločnosť Space scAvengers chcú priblížiť vesmír ľuďom

VEDA NA DOSAH

Michaela Musilová dnes v Bratislave oznámila spoluprácu s vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers aj plány zdolať najvyšší vrch Antarktídy.

Michaela Musilová predstavila počas tlačovej konferencie svoje plány na rok 2024

Michaela Musilová predstavila počas tlačovej konferencie svoje plány na rok 2024. Autor: ZH

Dr. Michaela Musilová predstavila svoje plány na rok 2024 týkajúce sa novej spolupráce so slovenskou vesmírnou spoločnosťou Space scAvengers. V rámci výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme ju v kooperácii s NASA čakajú výstupy na najvyššiu horu Antarktídy aj Severnej Ameriky.

Spolupráca so Space scAvengers

Spolu s členmi spoločnosti Space scAvengers, ktorá vznikla v roku 2021 a zameriava sa na nový spôsob manipulácie s vesmírnym odpadom na obežnej dráhe a na postup jeho eliminácie, plánuje vystupovať v rámci série vedecko-populárnych prednášok.

Tomáš Balog, PhD., spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Space scAvengers, prejavil radosť z novej spolupráce: „S hrdosťou oznamujeme svoju novú spoluprácu s významnou vedkyňou v oblasti astrobiológie a simulovaných misií na Mars, Dr. Michaelou Musilovou. Toto partnerstvo predstavuje kľúčový krok v ambasádorstve a popularizácii našej práce, ako aj v šírení povedomia o dôležitosti vesmírnych operácií a ich dosahoch na našu planétu.“

Michaela Musilová a spoluzakladateľ spoločnosti Space scAvengers priblížili svoje plány týkajúce spoločných projektov.

Astrobiologička Dr. Michaela Musilová a spoluzakladateľ spoločnosti Space scAvengers Tomáš Balog, PhD., predostreli svoje plány týkajúce spoločných projektov. Autor: ZH

Chcú priblížiť vesmír ľuďom

Spolupráca bude zahŕňať sériu vedecko-populárnych prednášok, ktorých cieľom bude informovať širokú verejnosť o najnovších poznatkoch a výzvach v oblasti vesmírneho výskumu. Space scAvengers a Dr. Michaela Musilová budú kooperovať na projektoch zameraných na vzdelávanie a inšpirovanie mladej generácie vedeckých nadšencov. V rámci nového partnerstva sú odhodlaní pokračovať vo svojom úsilí, aby priniesli vesmír bližšie k ľuďom na Zemi.

„Spolupráca s Michaelou Musilovou je pre nás veľkou cťou. Jej odborné znalosti a vášeň k vesmírnemu výskumu sú neoceniteľným prínosom pre našu misiu. Spoločne sa tešíme na možnosť sprostredkovať naše vedomosti a inšpirovať ľudí všetkých vekových kategórií,“ uviedol Tomáš Balog.

Pripravované expedície a ďalšie spolupráce

Dr. Musilová sa tento rok okrem novej spolupráce so Space scAvengers chystá pokoriť najvyšší vrchol Severnej Ameriky Denali a najvyšší vrchol Antarktídy Vinson, ktoré sú súčasťou jej výskumno-vzdelávacieho projektu Astro Koruna Zeme. Astrobiologička Musilová aktuálne hľadá partnerov a sponzorov pre obe expedície.

Unikátny projekt vedie Dr. Musilová v spolupráci s NASA a rôznymi univerzitami a firmami po celom svete. V rámci projektu vedie marsonautka Michaela Musilová expedície na najvyšší vrchol na každom svetadiele, počas ktorých spája výskum s vesmírom a klimatickými zmenami. Projekt Astro Koruna Zeme je aj súčasťou príprav Dr. Musilovej na ďalšie vesmírne projekty a spolupráce, ako je napríklad uchádzanie sa do astronautického výberu NASA.

Doteraz tím Michaely Musilovej úspešne realizoval výskumné a vzdelávacie aktivity počas expedícií na Kilimandžáro (2022), najvyšší vrchol Afriky, a na Aconcaguu (2023), najvyšší vrchol Južnej Ameriky. Minulý rok mal premiéru Hakuna Matata Kilimanjaro, prvý dokumentárny film o týchto expedíciách.

Simulovaná misia s paraastronautom

Dr. Musilová sa v roku 2023 venovala aj veleniu simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom (simulovaným astronautom s fyzickým postihnutím). Ako jediná Slovenka bola súčasťou iba zo žien zloženej vedeckej expedície do Antarktídy a dokonca telefonovala priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Išlo o hovor s astronautom Sultanom Al Neyadim zo Spojených arabských emirátov. Zorganizovala ho v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a Medzinárodnou vesmírnou univerzitou (ISU) s cieľom spopularizovať vesmír pre verejnosť a naučiť ľudí všetkých vekových kategórií viac o možnostiach života vo vesmíre.

Na konte najviac simulovaných misií na svete

Keďže išlo o novú výskumnú štúdiu zameranú na náročnejšie vesmírne misie a marsonautka Michaela Musilová má zatiaľ za sebou najviac simulovaných vesmírnych misií na svete, oslovili ju ako veliteľku simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom. Simulovanú misiu a výskumno-vzdelávacie expedície Dr. Musilovej do Antarktídy a na Aconcaguu podporilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

Cieľom expedície do Antarktídy bolo spojiť líderky vo vede a výskume celosvetovo a spoločne riešiť dôležité problémy, napríklad klimatické zmeny. Na túto originálnu expedíciu vybrali Dr. Musilovú ako jednu zo 100 žien z celého sveta. V súčasnosti je Michaela Musilová jednou z mála vedcov sveta, ktorí absolvovali výskum na všetkých svetadieloch.

Ak by ste radi podporili popularizačno-vedecké aktivity astrobiologičky a popularizátorky vesmíru Dr. Michaely Musilovej, môžete tak urobiť prostredníctvom jej verejnej zbierky alebo poukázaním 2 percent z dane v prospech občianskeho združenia Michaela Musilova o. z. 

O Michaele Musilovej

Dr. Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná analógová astronautka či marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom na inštitúciách po celom svete ako napríklad: CalTech, University College London a Chiba University (Japonsko). Má existujúce spolupráce s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a pracovala pre svetové observatóriá, ako Londýnske a Kanadsko-Francúzsko-Havajské.

Ako veliteľka posádky viedla vyše 30 simulovaných misií na Mars a Mesiac, pod záštitou NASA, ESA a veľa medzinárodných organizácií. Michaela bola tak isto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. Momentálne pôsobí na International Space University, je ambasádorkou pre Space scAvengers a je vedúcou výskumu vesmírnej technologickej firmy NEEDRONIX.

Medzi ocenenia, ktoré získala, patri Emerging Space Leaders Grant, Women in Aerospace – Europe Young Professional Award a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 rokov vo Forbes Slovensko, ako aj do 100 top profesionálov vo vesmírnom sektore a aeronautike na sledovanie cez LinkedIn (2021 & 2022).

V súčasnosti Michaela pracuje na jej jedinečnom celosvetovom projekte s názvom Astro Koruna Zeme. Predstavuje svetovú novinku v kombinovaní výstupu na Korunu Zeme (najvyššiu horu na každom kontinente) s vedeckým výskumom aj v spolupráci s NASA, vzdelávacími a popularizačnými aktivitami.

Michaela pravidelne prednáša pre poslucháčov všetkých vekov po celom svete a spolupracuje s medzinárodnými médiami. Okrem toho píše články pre Space.com a je spoluautorkou jej biografie Žena z Marsu.

Zdroj: TS Michaela Musilová

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky