Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zažite Utorok s technológiami v Centre vedecko-technických informácií SR

VEDA NA DOSAH

V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku vás pozývame na prednášku Pokroky a záchranné akcie dronov.

Banner k podujatiu Utorok s technológiami v rámci TVT 2023. Zdroj: CVTI SR

Príchod dronov na trh spôsobuje postupnú revolúciu vo viacerých odvetviach. Donáškové služby, filmári, armády či geografi – všetci našli v technológii dronov pomoc a nové možnosti. Rovnako je to aj v prípade záchranných zložiek, ktorým môže dron uľahčiť pátranie, a teda zachrániť život človeku v ohrození. Vývoj dronov a ich využitie nám vo svojej prednáške, ktorá je sprievodným programom k podujatiu Týždeň vedy a techniky na Slovensku, priblíži Ing. Pavol Pecho, PhD., v utorok 7. novembra 2023 o 17.00 hodine v CVTI SR na Lamačskej ceste 8A v Bratislave.

Vstup na podujatie je voľný. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na Youtube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 6. novembra 2023 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk.

Podujatie Utorok s technológiami bude rozdelené na dva bloky prednášok, predpoludnie o 9.00 hod. bude určené stredoškolskej mládeži a popoludnie o 17.00 hod. širokej verejnosti. Všetky informácie o podujatiach sa dozviete na tyzdenvedy.sk.

Pri programovaní dronov vužívajú vedci poznatky z výskumu správania hmyzu. Zdroj: iStockphoto.com

Drony. Zdroj: iStockphoto.com

Dozviete sa viac o fungovaní dronov

Človek v núdzi, ktorý sa stratil v prírode alebo je zranený, sa nevie dočkať zvuku ľudského hlasu, záchranárskych psov či helikoptéry. Posledné roky však čoraz častejšie počuť skôr hukot vrtúľ a vidieť svetlá bezpilotných lietajúcich prostriedkov – dronov –, ktoré často oveľa rýchlejšie lokalizujú stratené osoby a ukážu cestu záchranárom. Možno si kladiete otázku, ako to robia. Aké nároky musí taký dron spĺňať? Ako dlho vydrží letieť?

Na všetky otázky si odpovieme v prednáške, ktorá bude zameraná na využitie dronov v záchrannom systéme a v špecializovaných aplikáciách tak, ako ich nepoznáte. Na prednáške si ukážeme prototypy dronov, používané na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline, a ich kľúčové prvky, využitie a výhody v porovnaní so štandardnými riešeniami. Záver prednášky bude patriť oblasti špeciálnych dronov využívaných pri letoch vo vysokých nadmorských výškach.

Predstaví sa aj aplikácia MamDron

Na podujatí môžete vidieť aj aplikáciu MamDron, ktorú na Slovensku používa už viac ako 5 100 pilotov dronov a ktorá slúži na bezpečný pohyb vo vzdušnom priestore. Aplikáciu prevádzkuje asociácia Mám Dron. Cieľom asociácie je zvyšovať povedomie o zodpovednom využívaní vzdušného priestoru ako profesionálnych, tak aj hobby používateľov dronov. Na podujatí sa zúčastní aj spoločnosť Aliter Technologies, uznávaný expert v oblasti IKT a softvérového vývoja, ktorý má štyri oblasti pôsobenia: špeciálne systémy, kybernetická bezpečnosť, IKT & Cloud a vývoj softvéru. Spoločnosť Aliter Technologies nám prinesie zaujímavé informácie z oblasti využitia dronov v záchrannom systéme.

O prednášajúcom

Ing. Pavol Pecho, PhD., je odborným asistentom na Katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline. Venuje sa najmä výskumu v oblasti konštrukcie, testovania, prevádzky a nasadenia bezpilotných lietajúcich prostriedkov (UAV) v špecializovaných aplikáciách v rámci výskumných projektov. Svoj výskum úzko prepája s požiadavkami praxe v danej oblasti. Aktuálne participuje na národnom projekte UAV LIFE, ktorý sa zameriava na využitie UAV v procese prepravy medicínskeho materiálu v skupinách alebo v roji. V študentskej iniciatíve STRATON, ktorej je zodpovedným riešiteľom, v aktuálnom roku vyhral druhé kolo startupovej súťaže SPACEPORT_SK. Súťaž organizuje Slovenská vesmírna kancelária ako subjekt, ktorý rozvíja lokálny vesmírny ekosystém a aktívne prepája slovenskú komunitu v kozmickom priemysle. Na akademickej pôde vedie odborník študentské projekty, ktoré sa venujú praktickým témam, a to najmä v oblasti technických riešení UAV.

Plagát podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023

Tento text je súčasťou série článkov na tému Po kroku k pokroku, ktorá je mottom 20. ročníka podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku. Týždeň vedy a techniky 2023 sa uskutoční od 6. do 12. novembra 2023 v mestách po celom Slovensku, do ktorých prinesie desiatky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, podcastov, besied či výstav.

Aktuálne informácie o podujatí, ktorého hlavnými organizátormi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), nájdete na webovej stránke tyzdenvedy.sk. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárneEPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín Nextech, RTVS, BKIS, VEDANADOSAH.sk, časopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.

 

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky