Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazi Falling Walls Lab Slovakia 2024 posunuli aplikovaný výskum zas o krok ďalej

VEDA NA DOSAH

Témou víťaznej práce Adama Kantora bola inovatívna metóda odhaľovania nových nepôvodných a inváznych rastlín.

Víťazom Falling Walls Lab Slovakia 2024 sa stal Adam Kantor z SAV. Zdroj: SAV

Víťazom Falling Walls Lab Slovakia 2024 sa stal Adam Kantor zo SAV. Zdroj: SAV

Víťazom 7. celoslovenského kola medzinárodnej súťaže študentov a mladých vedcov Falling Walls Lab, organizovaného v spolupráci s podujatím Európska noc vedy na Slovensku, sa stal zástupca Slovenskej akadémie vied Mgr. Adam Kantor, PhD., z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. (CBRB SAV, v. v. i.). Svoju prácu predstaví na celosvetovom finále v Berlíne, ktoré sa uskutoční 7. – 9. novembra 2024 na konferencii Falling Walls Science Summit.

Pozor na invazívne druhy

Šírenie inváznych nepôvodných druhov je pri ochrane biodiverzity jedným z najnaliehavejších celosvetových problémov. Podľa odhadov sa v období rokov 1970 až 2017 vynaložilo na svete na odstraňovanie škôd spôsobených biologickými inváziami viac ako 1,288 bilióna amerických dolárov (USD), pričom miera ročných nákladov sa neustále výrazne zvyšuje.

Témou víťaznej práce Adama Kantora bola inovatívna metóda na odhaľovanie nových nepôvodných a inváznych rastlín na určitom území a to s využitím voľne dostupného nástroja občianskej vedy iNaturalist. Zdroj: UK v Bratislave

Témou víťaznej práce Adama Kantora bola inovatívna metóda odhaľovania nových nepôvodných a inváznych rastlín na určitom území, a to s využitím voľne dostupného nástroja občianskej vedy iNaturalist. Zdroj: UK v Bratislave

Kantorova inovatívna metóda

Témou víťaznej práce Adama Kantora bola inovatívna metóda odhaľovania nových nepôvodných a inváznych rastlín na určitom území, a to s využitím voľne dostupného nástroja občianskej vedy iNaturalist. Adam Kantor týmto postupom v priebehu roka 2024 v teréne našiel a potvrdil výskyt 4 nových nepôvodných druhov rastlín na Slovensku. Metodologický postup predstavil na príklade detekcie nových nepôvodných cievnatých rastlín na Slovensku. Ako však víťaz súťaže zdôraznil, aplikovať sa dá na akékoľvek iné skupiny nepôvodných organizmov a kdekoľvek na svete.

„Snažíme sa využiť dáta od občianskych vedcov – kohokoľvek bez vzdelania v biológii. Vyhodnocujeme ich pozorovania a filtrujeme ich tak, aby sme odhalili novoprichádzajúce druhy. Mnohé z nich môžu byť pôvodne pestované druhy, ktoré môžu byť z hľadiska ochrany prírody bezvýznamné, pretože sa dostanú do prírody jednorazovo a vymrú. Ale potom sú aj také, ktoré sú invázne a môžu mať vplyvy na prírodu a aj ostatné prirodzene sa vyskytujúce druhy,“ uviedol víťaz súťaže Adam Kantor.

 

Katarína Bilská, doktorandka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK. Zdroj: UK v Bratislave

Katarína Bilská, doktorandka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Zdroj: UK v Bratislave

Účinnejšie zdravotnícke pomôcky

Katarína Bilská, doktorandka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, sa umiestnila na druhom mieste s projektom na výrobu nových zdravotníckych pomôcok. Vytvorila fotoaktívny nanomateriál s antibiofilmovými vlastnosťami, ktorý je vhodný na výrobu zdravotníckych pomôcok, akými sú napríklad katéter či obväzy na rany. Základom tohto materiálu je polymér, napríklad polyuretán, bežne používaný v zdravotníckych pomôckach. Upravila ho tak, aby mal antimikrobiálne vlastnosti a bol účinný aj proti rôznym baktériám, napríklad proti zlatému stafylokoku, ktorý spôsobuje hnisavé kožné zápaly.

„Pri testovaní tohto materiálu sme zistili, že je o 70 percent účinnejší v zamedzení vstupu baktérií do rany ako nemodifikovaný polymér. Neskôr sme ho asi dve minúty ožarovali zeleným laserom, vďaka čomu má až 99-percentnú účinnosť pri ochrane rany pred baktériami,“ opisuje výskum Bilská.

Viac o súťaži

O víťazoch 7. ročníka spomedzi 17 projektov rozhodovala odborná porota zložená z vedcov a vedkýň rozličných disciplín. Finále sa uskutočnilo vo štvrtok 27. septembra 2024 v rámci podujatia Európska noc vedy. Na Slovensku sa organizuje od roku 2017.

Súťaž Falling Walls Lab je určená študentom a mladým vedcom všetkých vedných disciplín, ktorí majú prelomový nápad pomáhajúci pri riešení niektorého z celosvetových alebo lokálnych pálčivých problémov dnešnej doby. Súťažiaci majú za cieľ počas troch minút na troch slajdoch prezentovať svoje prelomové, resp. inovátorské riešenia vybraného problému.

Krátke príspevky sú prednesené v anglickom jazyku pred kolegami, širokou verejnosťou a porotou zloženou z popredných osobností akademickej a podnikateľskej sféry. Hodnotí sa inovatívnosť nápadu, potenciálny vplyv, resp. dosah, nápadu na spoločnosť a presvedčivosť, resp. zrozumiteľnosť prednesu. Najskôr sa súťaží v regionálnych kolách a víťazi následne postupujú do celosvetového finále v Berlíne.

Zdroj: SAV, UK v Bratislave

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky