Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Úspešné Slovenky vo vede a technike

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Aký máte postoj k Medzinárodnému dňu žien v súčasnosti? Zúžil sa na „kvietok žene pre radosť“ alebo ani to nie? Na tieto i ďalšie otázky nám odpovedia nominantky na titul Slovenka roka 2016 v kategórii Veda a výskum: Lucia Kučerová, vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV, Viera Stopjaková, profesorka Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a Jana Mojžišová, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

V tomto roku si svet už po 106. krát pripomína Medzinárodný deň žien (MDŽ) – sviatok žien a boja za ich rovnoprávnosť. Postupne nabralo MDŽ nevídaný oslavný charakter najmä na pracoviskách a súvisiacich kultúrnych programoch. V súčasnosti sa tento sviatok neoslavuje tak okázalo ako kedysi. Naďalej je však vhodnou príležitosťou na pripomenutie si postavenia žien v spoločnosti a ocenenie ich práce. Ženy si zaslúžia pozornosť, rešpekt, úctu, lásku i slová uznania nielen 8. marca, keď majú sviatok.

Prezentovať ženy, ktoré sú výnimočné a úspešné vo svojom povolaní doma i v zahraničí, si predsavzali aj organizátori súťažnej ankety Slovenka roka 2016. Vedkyne, lekárky, manažérky, učiteľky, umelkyne, športovkyne… a nielen tie. V tejto súťaži by si ocenenie zaslúžilo všetkých 28 nominovaných žien v ôsmich kategóriách 8. ročníka prestížnej ankety Slovenka roka. Nominantkám v kategórii Veda a výskum sme položili niekoľko otázok. Dnes odpovedajú na otázku:

 

Aký máte postoj k Medzinárodnému dňu žien z pohľadu súčasnosti?

Mgr. Lucia Kučerová, PhD.Mgr. Lucia Kučerová, PhD., vedecká riaditeľka Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied: „Mne sa MDŽ automaticky asociuje s červeným karafiátom, a nemôžem si pomôcť, stále pretrváva vo mne pocit sprofanovaného sviatku zo socializmu. Musím ale úprimne priznať, že veľmi rada dostávam kvety, a ešte viac ma poteší, ak sa tak stane neočakávane. Ale úplne najviac si vážim úprimný prejav uznania, ocenenie a rešpekt, hoci aj nevyslovené, bez konkrétnej príležitosti a presného dátumu v kalendári.“

 

Prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD.Prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD., prodekanka pre vedu a výskum, profesorka na Ústave elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave: „Medzinárodný deň žien vnímam podobne ako ďalšie spomienkové linky, ktoré nám v jednotlivých dňoch roka pripomínajú dôležité súčasti nášho života a spoločnosti. Je milé, že sa ženy pripomínajú aspoň na jeden deň v roku a dokonca aj na medzinárodnej úrovni.“

 

Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD.Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD., rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva farmácie v Košiciach: „Aj keď je tento sviatok dnes kvôli jeho „socialistickej“ minulosti mnohými ľuďmi vnímaný kontroverzne, ja si myslím, že je absolútne opodstatnený. Je formou, akou môžeme verejne oceniť a zvýrazniť úlohu žien v spoločnosti. A dostať kvietok vždy poteší. K postaveniu žien v spoločnosti, bohužiaľ, musím povedať, že stále nie je rovnoprávne. Žena musí vždy vynaložiť omnoho viac úsilia, aby dosiahla to, čo dosiahne muž a nie je za to ani rovnako ocenená. Úspešného muža obdivujeme, úspešnú ženu pokladáme za karieristku. Pričom žena popri svojej práci musí zvládať rodinu, deti, domácnosť… Napriek tomu som rada ženou a vážim si mužov, ktorí dokážu ženy oceniť a rešpektovať. Aj anketa Slovenka roka je jednou z foriem ocenenia a zviditeľnenia žien v rôznych sférach spoločenského života.“

 

Rozhovory so všetkými tromi nominantkami na Slovenku roka 2016 v kategórii Veda a výskum prinesieme v najbližších dňoch.

 

Galavečer, na ktorom budú vyhlásené výsledky ankety Slovenka roka 2016, sa uskutoční 5. júna 2016 v historickej budove SND a v priamom prenose ho odvysiela Jednotka RTVS. Informácie o hlasovaní v ankete nájdete na stránkach Slovenka roka.

 

Spracovala: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Nominácie Slovenka roka 2016

Ilustračné foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky