Festival AMAVET 2024 priniesol opäť kvalitné projekty. Tí najúspešnejší budú Slovensko reprezentovať na svetových vedeckých súťažiach.
V pondelok 11. novembra 2024 bol slávnostne otvorený Týždeň vedy a techniky na Slovensku (TVT) spolu s Festivalom vedy a techniky AMAVET (FVAT AMAVET), ktorý má za sebou už 27-ročnú tradíciu. Slávnostné otvorenie sa konalo v Zimnej jazdiarni na Bratislavskom hrade za účasti pozvaných hostí.
Súťaž AMAVET predstavuje neoceniteľnú príležitosť pre žiakov základných a najmä stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o vedu a techniku, aby prejavili svoje nadanie a svoju kreativitu. Celoštátne finále odbornej tvorivosti v oblasti vedy a techniky prebieha formou posterových (panelových) prezentácií pred členmi odbornej hodnotiacej komisie zloženej z vedcov, vysokoškolských pedagógov a odborníkov z praxe.
Z ôsmich krajských kôl FVAT postúpilo do celoštátneho finále 63 projektov, ktoré realizovalo 86 autorov (na 1 projekte môže pracovať jeden alebo dvaja autori). Mladé talenty súťažili v kategóriách biológia, medicína a zdravotníctvo, environmentálne vedy, elektrina a mechanika, energia a transport, chémia, informatika a počítačové inžinierstvo a spoločenské vedy. Najväčšie zastúpenie mali biológia a chémia.
Festival vedy a techniky AMAVET podporuje mladé talenty
Festival vedy a techniky AMAVET 2024, ktorý sa tento rok konal 11. – 12. novembra v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu, otvoril súčasne s Týždňom vedy a techniky na Slovensku štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko. Mladým talentom sa prihovoril aj predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ktorý sa na súťaž vždy teší a svojim budúcim „kolegom“ adresoval tradičný pozdrav.
Generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií Róbert Gálik vo svojom príhovore zdôraznil význam Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Cieľom je popularizovať vedu a prezentovať prácu vedcov verejnosti, ako aj vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických smerov, ktoré pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy. V tomto zmysle ocenil aj prácu AMAVET-u pri organizovaní FVAT.
Predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) Marián Giba poďakoval partnerom podujatia, bez ktorých by táto súťaž nebola možná. „Mám veľkú radosť z úrovne 27. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET. Vysokú kvalitu projektov ocenila nielen odborná porota, ale i mnohí hostia a návštevníci. Som si istý, že víťazi nás budú dôstojne reprezentovať na najprestížnejších svetových vedeckých súťažiach. Kvalita projektov a poctivá zodpovedná práca ich autorov sú pre nás zároveň významnou vzpruhou v období, keď si niektorí neuvedomujú či uvedomovať nechcú, že všetok pokrok a dosiahnutá civilizačná úroveň ľudstva sú tu vďaka vedeckým poznatkom a rešpektu k odbornosti.“
Predseda odbornej hodnotiacej komisie Jozef Ristvej vyzdvihol najmä spoluprácu s členmi komisie, ktorí si aj napriek pracovnej vyťaženosti našli čas na svojich nasledovníkov: „Vyhodnotenie Festivalu vedy a techniky AMAVET 2024 bolo pre odbornú hodnotiacu komisiu opäť veľkou výzvou. Komisia vybrala víťazné projekty na základe schválených kritérií hodnotenia projektov s dôrazom na kreativitu autora a originalitu projektu, vedeckosť projektu alebo technický zámer autora, dôslednosť autora a úplnosť projektu, schopnosti, zručnosti a porozumenie projektu autorom.“
Cena pre Vedecký talent SAV
Partnerom 27. ročníka podujatia bola Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá od roku 2023 organizuje spoločne s AMAVET-om aj podujatie Mladá nádej slovenskej vedy. Mladí autori budú môcť vybrané projekty z tohtoročného Festivalu vedy a techniky AMAVET prezentovať od 27. do 29. novembra 2024 v Kongresovom centre SAV na Smolenickom zámku. Okrem toho SAV odovzdala aj jednu z najhodnotnejších cien, a to cenu Vedecký talent SAV, ktorou je postup na súťaž Regeneron ISEF 2025. Tá sa bude konať v Columbuse (OH) v USA.
V poradí 27. ročník FVAT priniesol aj umelecký zážitok, a tak potvrdil skutočnosť, že veda je umenie a umenie je tiež veda. V úvode podujatia sa mladým vedeckým talentom prihovoril jazykom hudby huslista Filip Jančík. Publiku prezentoval dve známe filmové skladby v originálnom prevedení: Piráti z Karibiku v špeciálnej úprave s fujarou a so slovenskými ľudovými motívmi a skladbu Now we are free z filmu Gladiátor.
Informácie o ocenených, ktorí postúpili na svetové súťaže, si môžete pozrieť vo výsledkovej listine 27. ročníka celoštátneho finále súťaže FVAT.
FVAT je na Slovensku jedinou vstupnou bránou, ktorá zaručuje účasť na najprestížnejších svetových súťažiach vedeckých prác stredoškolskej mládeže ISEF (USA) a mnohých ďalších.
FVAT je slovenským národným kolom súťaže Európskej únie pre mladých vedcov – EUCYS. Výhercovia národnej súťaže sú nominovaní na európske finále EUCYS. Súťaž EUCYS je vyhlasovaná Direktoriátom výskumu a inovácií Európskej komisie každoročne v októbri. Súťaž sa realizuje na úrovni národných kôl v 40 členských štátoch a vyvrcholí nasledujúci rok v septembri európskym finále.
Zdroj: TS AMAVET
(zh)