Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Štrnásty ročník TEDxBratislava bude skúmať silu ticha

VEDA NA DOSAH

Podujatie prinesie inšpiratívne vystúpenia rečníkov, networking, umelecké vystúpenia aj mnohé aktivity.

TEDxBratislava 2024: Ticho plné slov. Zdroj: FB TEDxBratislava

TEDxBratislava 2024: Ticho plné slov. Zdroj: FB TEDxBratislava

V Bratislave sa v sobotu 25. mája 2024 uskutoční už štrnásty ročník podujatia TEDxBratislava. Podujatie s ústrednou témou Ticho plné slov prebehne v priestoroch legendárneho átria a kinosály Slovenskej národnej galérie.

Mnohoraké témy

Pojem „Ticho plné slov“ so sebou nesie niekoľko významov – predstavuje absenciu zvuku, prejav úcty, únik pred rýchlym svetom. Ticho môže byť aj prostriedkom pre otvorenie hlbších myšlienok či poznania. Ticho je jazyk sám o sebe. Tento pojem účastníkom priblížia rečníci a rečníčky tohtoročného podujatia prostredníctvom tém z oblasti literatúry, vedy, filmografie, hudby, geografie, ekológie a udržateľnosti.

Okrem inšpiratívnych vystúpení rečníkov sa môžu účastníci tešiť na networking, prestávkové aktivity, umelecké vystúpenia aj moderované diskusie s rečníkmi a rečníčkami. Vstupenky na podujatie sú v predaji na webe tedxbratislava.sk.

Zdroj: TEDx Bratislava

Ticho plné slov. Zdroj: TEDx Bratislava

Od vedcov až po hudobníkov

Medzi rečníkov a rečníčky tohtoročného podujatia patrí autorka dvanástich kriminálnych románov Helen Fields. Bývalá advokátka v oblasti trestného a rodinného práva strávila v súdnych sieňach takmer pätnásť rokov. Geograf Martin Šveda, ktorý mení pohľad na predmestia s dôrazom na potrebu udržateľných riešení a ochranu prírody. Filmový kritik, tvorca a spolupracovník viacerých filmových festivalov Peter Konečný, ktorý nás zoberie na nečakanú cestu do hlbín filmového majstrovstva.

Výskumníčka Tine Melzer, ktorá ukazuje nové spôsoby vnímania reality a otvára diskusiu o komunikácii a interpretácii. Aktivista a zakladateľ neziskovej organizácie Humánny Pokrok Martin Smrek, ktorého vedecké poznanie priviedlo od boja za práva pracujúcich, k boju za práva tých najbezbrannejších – zvierat. Bubeník, ktorý nie je len hudobníkom, ale aj mostom k objavovaniu hlbokých, rytmických vôd v každom z nás, Marek Gregor.

Dôležitosť paliatívnej medicíny, ekológie či ilustrácií

Na červenom koberci tento rok vystúpi aj lekárka Andrea Škripeková s témou o paliatívnej medicíne a jej vplyve na kvalitu života pacientov na konci života. Realizátor a propagátor zelených striech Juraj Pekár, prinášajúci ekologické a udržateľné riešenia pre klimaticky odolné mestá, v ktorých mení rozpálené asfaltové plochy na zelené oázy. Vedkyňa Barbora Baďúrová, ktorá sa zaoberá paradoxom moderného sveta – veda predlžuje život, nie však plodnosť.

Sociálny antropológ Juraj Buzalka ktorý prichádza s výzvou pre naše predstavy o fungovaní sveta, slovenskej identite a tradíciách. Dominika Sakmárová, ktorá sa venuje popularizácii čínskej a kórejskej kultúry, jazyka a dejín na besedách a prednáškach po celom Slovensku i Česku. A ilustrátorka Martina Pauková, ktorá vytvárala ilustrácie pre Google, Apple, CNN alebo The New York Times, porozpráva o tom, ako sa na každodenné bežné situácie pozerať kreatívne.

V rámci umeleckých vystúpení sa predstaví kapela Dis is Marketa, spájajúca folklór s klasickou aj experimentálnou hudbou, a tanečné zoskupenie DanceContinent, patriace medzi najúspešnejšie súbory na Slovensku, ktorého  cieľom je povzbudiť verejnosť v ich záujme o kultúru, pohyb, tanec, komunitu a aj zdravie.

 

Andrea Škripeková. Zdroj: TEDx Bratislava

Andrea Škripeková. Zdroj: TEDx Bratislava

Podujatie bude viacjazyčné

Vstupenky na podujatie si môžete zaobstarať na stránke TEDxBratislava za cenu 79 eur. Vstupenky zahŕňajú aj celodenné občerstvenie a bezplatný vstup na všetky prestávkové aktivity. Podujatie bude prebiehať v slovenskom a v anglickom jazyku.

V rámci dlhodobej snahy tímu o sprístupňovanie myšlienok hodných šírenia čo najširšiemu publiku budú vystúpenia rečníkov simultánne tlmočené z angličtiny do slovenčiny a naopak. Vnútorné priestory Slovenskej národnej galérie sú plne bezbariérové. Podujatie sa koná pod záštitou mesta Bratislava.

Zdroj: TS TEDx

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky