Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pripravujeme pre vás vynovený portál vedanadosah.sk 

VEDA NA DOSAH

Koncom januára bude k dispozícii stránka v novom dizajne a s lepšími funkcionalitami. 

Ilustračná foto obrazovky počítača s novou webovou stránkou Veda na dosah. Zdroj šablóny: dribblegraphics.com

 

Portál vedanadosah.sk, ktorý funguje ako jeden z kanálov popularizácie vedy Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCPVaT) pri Centre vedecko-technických informácii SR (CVTI SR), prechádza komplexnými zmenami.

„Webové prostredie je dynamické a mení sa. Náš web vznikol v roku 2015 a 5 rokov v živote webu je práve ten správny čas na zmenu. Mesačne našu stránku navštívi v priemere 48 tisíc užívateľov a my im chceme dopriať moderný, rýchly a responzívny portál. Stále je to však „stará Veda na dosah“, ktorá mapuje novinky slovenskej a zahraničnej vedy, prináša v kalendári upozornenia na zaujímavé vedecké eventy a samozrejme, skvelé články, videá a podcasty,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka NCPVaT.

Čo bude inak? 

Hlavnou zmenou je zlučovanie niektorých webov pod jednu „strechu“, ktorou je práve web vedanadosah.sk. „Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky je veľmi aktívnou inštitúciou. V priebehu času tak vzniklo veľké množstvo projektov, ktoré boli a stále sú jedinečné a zmysluplné. Prišiel však čas na ich centralizáciu na jednom mieste,“ hovorí riaditeľka NCPVaT a dodáva, že týmto miestom má byť po novom práve úspešný portál Veda na dosah.

Na portál vedanadosah.sk sa preto postupne presunie obsah webu Vedecký kaleidoskop, webu Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti a web Festivalu vedeckých filmov.

Najviditeľnejší je samozrejme nový dizajn webu. „Stavili sme na jednoduchosť a prehľadnosť, nie na módne trendy. Za najdôležitejšie kritérium sme si stanovili jednoduchú orientáciu a zvýraznenie aktualít vo vede prostredníctvom článkov a podujatí pre verejnosť. Viac priestoru a vlastné rubriky tiež dostali audiovizuálne diela – videá, filmy a podcasty,“ hovorí Andrea Putalová.

V roku 2020 portál Veda na dosah publikoval približne 690 článkov a spropagoval 242 podujatí. „Ako každý web, aj ten náš má ambíciu získavať nových čitateľov, písať čoraz viac a kvalitnejšie. Dúfame, že náš nový dizajn a funkcionality, ktoré budú pre návštevníkov k dispozícii, nám umožnia slovenskú vedu popularizovať ešte lepšie, ako doteraz.”

 

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky