Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pripravte si Vianoce, za ktoré vás vaše zdravie pochváli

VEDA NA DOSAH

vianočný stromček (ilustračné foto)

Vianoce, sviatky pokoja a hojnosti, sú predo dvermi. Ak však aj vy s obavou hľadíte do minulého roka, kedy ste kapra a rezne zapili vínom, zajedli naozaj dobrým zemiakovým šalátom, preložili piatimi medovníkmi a neodolali ani ďalším trom chodom, ktoré čakali ešte teplé na sporáku, mám pre vás dobrú správu. Vianočné jedlá si nemusíte odopierať. Aj keď údené mäso v kapustnici navždy zostane údeným (a teda zdraviu nie príliš prospešným) a koláče sa nezmenia na vitamínové bomby, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete pre zachovanie pozitívneho ducha Vianoc a hlavne svojho zdravia urobiť. Rady poskytla výživová poradkyňa Ľubica Antolik Nováková.

„Tak napríklad kapustnica. V nej vôbec nemusí plávať veľké množstvo údenín. V kapustnici má prevládať kapusta, nie klobása! Hlavne muži majú tendenciu prisypávať údeniny dovtedy, kým sa už nedá miešať. Po dovarení tak servírujú skôr „klobásovicu“ namiesto kapustnice.“ Aj pri rybe je zdravšie zvoliť šetrnejšiu prípravu – napríklad dusenie, pečenie alebo smaženie na tzv. prepustenom masle bez trojobalu. Majonéza v zemiakovom šaláte sa dá vymeniť za zdravšiu, doma pripravenú, alebo za biely jogurt.

Čo však s vianočným pečivom?vianočné pečivoVoňavé medovníky, linecké koláčiky, kokosky, štrúdle celou záhradou plnené… Ako ich zmeniť na zdravú pochúťku, ktorú môžeme chrúmať počas sledovania slovenských rozprávok? „Vianočné koláčiky sa dajú pripraviť aj bez bieleho cukru a múky, ktoré nám veľmi zvyšujú krvný cukor a podporujú hlad. Cukor môžeme nahradiť napríklad trstinovou melasou, jačmenným sladom alebo sušeným ovocím. Skúsme bielu pšeničnú múku vymeniť za špaldovú, ovsenú, mandľovú alebo pohánkovú, ktoré sú oveľa výživnejšie a zdravšie,“ radí Ľubica Antolik Nováková. Keďže „zdravé“ koláčiky nie sú žiadnou novinkou, na internete sa dá nájsť množstvo receptov, ktoré sa stanú osviežením vášho sviatočného stola. Na záver ponúka výživová poradkyňa niekoľko tipov, vďaka ktorým Vianoce zostanú sviatkami nielen hojnosti, ale aj zdravia.

  1. Už počas predvianočných nákupov potravín a príprave koláčov sa kroťme, aby sme nemali doma zbytočne veľa jedla. Vyhneme sa tak „jedeniu z ľútosti“ – aby sa jedlo nepokazilo. Tiež nebudeme musieť dojedať vianočné pečivo počas celého januára. K sviatkom samozrejme patrí hojnosť, ale priznajme si, že máme tendenciu to preháňať. 🙂
  2. Jedzme, len keď sme naozaj hladní.
  3. Počas sviatkov máme čas, tak jedzme pomaly a vychutnávajme si každé sústo jedla. Keď jedlo dôkladne požujeme, jeho chuť sa zvýrazní a veľmi pomôžeme tráveniu.
  4. Nejedzme pri televízore.
  5. Dbajme na pitný režim viac ako inokedy.
  6. Zaraďme k sviatočnému menu aj šalát z čerstvej zeleniny.
  7. Každý deň si urobme aspoň 2-hodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu.

 

Z redakcie webového portálu Veda na dosah vám prajeme krásne vianočné sviatky!

 

Autor: Mgr. Monika Vozárová

Na téme spolupracovala: Mgr. Ľubica Antolik Nováková – výživový poradca

Foto: www.pixabay.com

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky