Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Preklikajte sa ďalšími novinkami z vedy

Galina Lišháková

Vedci zostrojili robota, ktorý dokáže zachytiť kvapku krvi, a na riešenie klimatickej krízy vypestovali geneticky upravené topole.

Solárny článok z rigolitu. zdroj: Blue Origin

Solárny článok z rigolitu. zdroj: Blue Origin

Vesmírna spoločnosť Blue Origin dokáže vyrábať solárne články z „mesačného prachu“. V skutočnosti ide o regolit, povrchový materiál, ktorý sa nachádza na Mesiaci a je zmesou prachu, kamenných úlomkov a minerálov. Predstavitelia Blue Origin, spoločnosti, ktorú založil miliardár Jeff Bezos, hovoria, že ich metóda nevyžaduje toxické chemikálie a solárne články vyrobené z „mesačného prachu“ by mohli vydržať viac ako desať rokov – informuje portál CNET.

V Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre zostrojili s podporou externej firmy autonómne zariadenie Salamander 600rc. Je mladším bratom Samoroba, ktorého pred štyrmi rokmi vyvinuli a vyrobili na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty SPU. Salamander 600rc vznikol ako jeho elektrická alternatíva. „Salamander bude automatizovaný ako bezvodičová náhrada malotraktora vo všetkých oblastiach. Je kompatibilný aj so súčasne vyrábaným náradím. Prvé testy budeme robiť v apríli, aktuálne vyrábam elektroniku a riadiace moduly,“ povedal nám vedec Vladimír Cviklovič, ktorý na ňom pracuje so svojím výskumným tímom. Viac podrobností sa dočítate na polnohospodar.sk.

Vedci zostrojili robota, ktorý dokáže zachytiť kvapku vody, krvi či inej tekutiny. Disponuje párom klieští s veľkosťou ľudských prstov potiahnutých vrstvou, ktorá všetko odpudzuje. Experimentálne testy ukázali, že dokážu nabrať kvapôčky s veľkosťou 2 milimetre. Mohli by pomôcť vedcom bezpečne zvládnuť biologické tekutiny, ako sú krv alebo sliny, najmä v laboratóriách, kde sa testujú vzorky na príznaky covidu, chrípky alebo iných nákazlivých chorôb. Článok o tejto novinke priniesol portál ScienceNewsExplorers.

Tím vedcov z Inštitútu baníctva a technológie v Novom Mexiku zostrojil dron, ktorý vyzerá ako skutočný vták. Zakamufloval ho perím a vypreparovanými časťami vtákov, ďalej mu chce pridať mávajúce krídla a funkčné nohy, na ktorých bude môcť stáť. Cieľom tohto projektu je monitorovanie voľne žijúcich živočíchov, ku ktorým sa vedci túžia priblížiť čo najviac. Z tohto dôvodu pracujú aj na tom, aby nebol hlučný ako bežne dostupné drony – píše portál StudyFinds.

Americký startup Living Carbon pestuje geneticky modifikované topole, ktoré by mohli byť nápomocné pri riešení klimatickej krízy. Sú upravené tak, aby narástli vyššie a zároveň, aby zachytávali viac oxidu uhličitého (pravdepodobne až o 27 percent viac ako obyčajné topole). V roku 2021 mu poskytlo Ministerstvo energetiky USA grant vo výške 500-tisíc dolárov dúfajúc, že ak svoju ideu zrealizuje, mohol by odstrániť miliardy ton CO2 z atmosféry. Odvtedy získal ďalších veľkých investorov zo súkromnej sféry a svoje topole údajne už vysádza vo voľnej prírode v Georgii. Viac sa dočítate na Scientific AmericanSociety of Environmental Journalists.

Zdroje: CNET, polnohospodar.sk, ScienceNewsExplorers, StudyFinds, Scientific American, Society of Environmental Journalists

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky