Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V severnej Európe vznikne prvá farma na morské riasy

VEDA NA DOSAH

Vysejú ju na desiatich hektároch pri pobreží Holandska a v Severnom mori na jeseň tohto roku.

North Sea Farm 1 by mali uviesť do prevádzky do konca roka. Zdroj: Amazon

North Sea Farm 1 by mali uviesť do prevádzky do konca roka. Zdroj: Amazon

Pri pobreží Holandska a v priestore v Severnom mori, ktorý je dnes prakticky nepoužívaný, vznikne prvá komerčná farma North Sea Farm 1, kde sa budú vo veľkom pestovať riasy. Vysiata a uvedená do prevádzky by mala byť už do konca tohto roku.

North Sea Farm 1 bude podľa informácií českého spravodajského portálu ČT24 plniť rovno niekoľko úloh. Predovšetkým na nej plánujú testovať a zdokonaľovať metódy pestovania morských rias na ekonomické využitie a chcú tiež skúmať potenciál morských rias na zachytávanie uhlíka.

Pokiaľ sa podľa spoločnosti Amazon, ktorá projekt financuje, pestovanie morských rias rozšíri natoľko, že by zabrali celý priestor, na ktorom sa v súčasnosti nachádzajú veterné elektrárne (do roku 2040 by mal mať totiž rozlohu zhruba jeden milión hektárov), mohlo by to znížiť emisie až o milióny ton oxidu uhličitého ročne. Navyše by sa riasy dali podľa odborníkov využívať ešte na mnoho ďalších účelov.

Projekt riadi konzorcium vedcov

Projekt riadi konzorcium vedeckých expertov neziskovej organizácie North Sea Farmers (NSF).

Inštalácia a vysiatie desaťhektárovej farmy sú naplánované na jeseň a prvá úroda v rozsahu najmenej šesťtisíc kilogramov čerstvých morských rias sa očakáva na jar 2024. Konzorcium dúfa, že sa North Sea Farm 1 stane postupne vzorom pestovania morských rias na mori po celom svete.

Okrem toho sa výskumníci plánujú časom zaoberať i potenciálom fariem na pestovanie morských rias na odstraňovanie uhlíka z atmosféry a modelovaním dopadov veľkoplošného pestovania morských rias. Nezisková organizácia verí, že by ich zistenia mohli zohrať úlohu pri rozširovaní tohto odvetvia, ktoré má vzhľadom na postupujúcu klimatickú krízu podľa nich dnes obrovský potenciál.

Farma North Sea Farm 1 a ďalšie farmy naviac poskytnú i príležitosť na vytvorenie nových pracovných miest, okrem iného napríklad v oblasti výroby produktov z morských rias.

Zdroje: ČT24, Amazon
(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky