Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nezmeškajte letnú prednášku o metóde CRISPR a jej rizikách

VEDA NA DOSAH

Prednáška Dominiky Fričovej z Neuroimunologického ústavu SAV sa uskutoční vo štvrtok 29. júla 2021 o 17.00 v budove CVTI SR.

Banner Veda v CENTRE: Mutanti okolo nás. Zdroj: CVTI SR

Letný špeciál prednáškového cyklu Veda v CENTRE sa bude zaoberať témou génových mutácií. MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD., vo svojej prednáške rozoberie metódu CRISPR. Bude sa venovať aj otázke, či je možné ju zneužiť na dizajnovanie ľudskej DNA.

Podujatie sa opäť po dlhej odmlke uskutoční aj prezenčne. Ak sa chcete na prednáške zúčastniť osobne, príďte 29. júla 2021 o 17.00 hod do budovy Centra vedecko-technických informácií. Vstup je voľný.

Prednášku budeme zároveň aj streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na Youtube CVTI SR.

Ak vás táto téma zaujala, otázky nám môžete posielať do 28. júla 2021 na mail vnd@cvtisr.sk. Príležitosť opýtať sa na to, čo vás zaujíma, dostanete, samozrejme, aj na mieste, ale aj počas livestreamu prostredníctvom aplikácie Slido po zadaní hesla kaviaren.

Tŕnistá cesta ku genetickým nožniciam

V roku 1993 narazil španielsky molekulárny biológ a mikrobiológ Francisco Mojica v DNA mikroorganizmov na niečo neočakávané – zvláštne sa opakujúce jednotky bez zjavnej funkcie. Zistil, že tieto pozoruhodné sekvencie sú rozšírené v mikróboch.

Tie získali skratku CRISPR z anglického slovného spojenia Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, teda zoskupené pravidelne rozložené krátke palindromické opakovania. Prekvapivým zistením bolo aj to, že dané krátke sekvencie zodpovedajú sekvenciám DNA z vírusov, ktoré napádajú baktérie.

Mojica prišiel s prevratnou teóriou, v ktorej tvrdil, že CRISPR zabezpečuje bakteriálnu imunitu proti vírusom. Pre vedeckú komunitu bol tento nápad šialený. Vedci neverili, že by mali baktérie imunitu a navyše zakódovanú v genóme.

Výsledky Francisca Mojicu vedecká obec nakoniec prijala a publikovala až takmer o 20 rokov neskôr. Zistilo sa, že CRISPR skutočne zabezpečuje štiepenie vírusovej DNA pomocou enzýmu Cas9.

Ako sa však tento systém uplatnil pri tvorbe mutácií v molekulárnej biológii? Je možné ho využiť na liečbu ľudských ochorení? Je ho možné dokonca zneužiť pri génovom inžinierstve a „nadizajnovať“ si dieťa so superschopnosťami? Odpovede na tieto otázky sa pokúsime nájsť počas prednášky.

MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD., pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied. Venuje sa výskumu neurodegeneratívnych ochorení, a to predovšetkým Parkinsonovej chorobe. Vyštudovala biochémiu na Prírodovedeckej fakulte spolu so všeobecným lekárstvom na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Po skončení PhD. odišla do zahraničia, kde pracovala na prestížnych vedeckých inštitúciách v Kodani, Prahe a Mníchove. Jej posledným pôsobiskom bola jedna z najlepších kliník na svete – Mayo Clinic. Minulý rok sa však rozhodla vrátiť naspäť na Slovensko a založiť si vlastnú vedeckú skupinu. Je zakladateľkou občianskeho združenia Žijem vedu, ktoré spája slovenských vedcov.

Veda v CENTRE je cyklus prednášok, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. v priestoroch CVTI SR v Bratislave (s výnimkou mimoriadnych udalostí). Vstup je pre verejnosť voľný.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky